אזרבייג'ן
אזרבייג'ן צילום: ISTOCK

הנסיגה הארמנית ממספר מחוזות של רפובליקת ארצך במחוז נגורנו קרבך אמורה היתה להסתיים עד מוצאי השבת בחצות הלילה ואתמול כבר היו אמורים האזרים להיכנס לכל השטחים שאמורים להיות מעתה בשליטתם.

ברגע האחרון ביקשה רוסיה ארכה בת עשרה ימים, לטענתה לצורך שינוע הכוחות והציוד הארמני אל מחוץ לאזור ואזרבייג'ן ניאותה להסכים לכך.

בימים האחרונים נסוגו האזרחים הארמנים מהאזורים שאמורים לעבור לשליטה אזרית, ונמלטו על נפשם לפני שיבואו האזרים ויטבחו בהם.

ממשלת אזרבייג'ן מצידה לא ניסתה להרגיע אותם ולהפיג את החששות שלהם, ונראה שהאזרים אכן נהנים מהפחד של הארמנים ומקווים לקבל לידיהם שטח מטוהר לחלוטין מנוכחותם של אזרחים זרים.

עם זאת, חלק מהציוד הצבאי והיחידות הלוחמות עדיין נותר בשטח, ולפי דיווח שהתפרסם בערוץ חדשות אזרי, נראה שבארמניה מתקשים ליישם את ההסכם במלואו.

ראש הממשלה ניקול פשיניאן דורש שאזרבייג'ן תכיר באופן רשמי ופומבי בריבונותה של רפובליקת ארצך על השטחים שנותרים בשליטתה לפי ההסכם, ענין שאזרבייג'ן ככל הנראה מתנגדת לו, משום שהמשטר האזרי שואף להחזיר לידיו בסופו של דבר את כל שטחי נגורנו קרבך, כולל העיר סטפנקארט והכפרים הנוספים שנותרו לעת עתה בשליטתה של רפובליקת ארצך.

לפי הדיווח, רוסיה ביקשה ארכה של עשרה ימים לא בגלל קשיים לוגיסטיים בפינוי השטח מהכוחות הנותרים, אלא בגלל שהיא רוצה לנצל את הזמן הזה כדי להפעיל לחץ נוסף על ראש ממשלת ארמניה ולהביא ליישום ההסכם כפי שנחתם בין הצדדים בשבוע שעבר.

לא ברור מה גרם לפשיניאן לשנות את עמדתו, אבל יתכן שנסיון ההתנקשות ממנו נחלץ שלשום היווה זרז משמעותי להקשחת העמדות מצדו. פשיניאן הפך בעיני רבים בארצו להיות אויב העם.

המונים יצאו לרחובות והפגינו נגדו, ואפילו פרצו לבנין הפרלמנט ובנייני ממשל אחרים וזרעו הרס נרחב במחאה על הסכם הכניעה לאזרבייג'ן. בנסיון ההתנקשות לקחו חלק כמה מבכירי המשטר הקודם, שהופל במהפכה עממית שבוצעה לפני כשנתיים וחצי, ושבעקבותיה עלה פשיניאן לשלטון.