ח"כ אריאל קלנר
ח"כ אריאל קלנר צילום: חזקי ברוך

ועדת חוץ וביטחון של הכנסת קיימה הבוקר (שני) דיון לבקשתו של חה"כ אריאל קלנר בנושא מעורבות מדינות זרות בישראל.

בפתח הדיון אמר חה"כ קלנר, "על פי דו"ח של NGO MONITOR, האיחוד האירופי אישר 32 מענקים בסך כ-30 מיליון אירו עבור פרויקטים ב'ישראל ופלסטין'. מענקים אלו לשנים 2019-2020 מועברים לארגונים המעורבים בדמוניזציה נגד ישראל וניסיון להשפיע על הדמוקרטיה והשלטון".

לדבריו, "שבעה מענקים בסך כ-12 מיליון אירו יועדו לפרויקטים בירושלים, בחלקם הופנו למטרת: 'שימור הזהות הפלסטינית של מזרח ירושלים'. על פי המחקר של NGO Monitor לאחרונה, האיחוד האירופי מגדיר את הפרויקט, כמטרה אסטרטגית".

"ארגונים אלו מקיימים קשרים עם ארגון הטרור 'החזית העממית לשחרור פלסטין' שפעליו בין היתר היו אחראים על רצח הנערה רינה שנרב. זה נראה למישהו כאן כפעילות לגיטימית?", תהה.

"בתוך כך אנו עדים להתערבות מדינות, כדוגמת דנמרק בבניה פלסטינית לא חוקית בשטח C, במטרה לייצר עובדות בשטח. שלא נטעה, מדובר במאבק מתמשך ומתוכנן לפגיעה בריבונות של מדינת ישראל", הוסיף קלנר.

במהלך הדיון בו השתתף גם מתן פלג יו"ר תנועת אם תרצו התפתח עימות עם חברי הכנסת ממפלגת מרצ יאיר גולן וניצן הורוביץ שייחל שממשל ביידן יחדש את המימון לרשות הפלסטינית וסירב להבחין בין מימון ממשלתי למימון פרטי. יאיר גולן כינה את תנועת אם תרצו "ארגון על סף הפלילי".

פעילי אם תרצו בגבעת המטוס אם תרצו

בסיכום הדיון החליטו חברי הוועדה לבקש מהמל"ל לספק לוועדה בתוך 90 יום דו"ח בנוגע להתערבות המדינות הזרות ולפעולות שהממשלה עושה בנידון.

בתום הדיון אמר חה"כ קלנר, "מרוצה מעצם הדיון ומההחלטה שהתקבלה. מדובר במלחמת העצמאות של מדינת ישראל. אסור לנו להשלים עם התערבות מדינות זרות בעיצוב תודעה וזהותה היהודית של מדינת ישראל כמו גם בסיוע לאויבינו. כיו"ר השדולה למאבק בדה-לגיטימציה אמשיך לפעול בנושא."

ח"כ קטי שטרית (הליכוד), אמרה בדיון: "לא אאפשר למדינות זרות להתערב בנעשה במדינת ישראל. הגיע הזמן לעשות לזה סוף. הלוואי וחברי מהשמאל היו מגינים על הישראלים, כפי שהם מגינים על רשות הפלסטינית. השמאל בישראל מגן על ארגונים אנטי-ציוניים במימון ישויות זרות בתקציבי עתק ודרכם מנסה להשפיע על דעת הקהל בישראל, מדיניות המלחמה בטרור, צביונה היהודי ומדיניות ההגירה של ישראל".

לדבריה, "ארגונים כמו 'עמק שווה' ו'המוקד להגנת הפרט' מונעים משיקולים זרים ומעכבים פעם אחר פעם פרויקטים מבורכים, כמו הנגשת מערת המכפלה ועוד. אני מחזקת את תנועת 'אם תרצו' על המסירות והנכונות להיאבק למען ציביונה היהודי של מדינת ישראל".

מתן פלג, יו"ר תנועת "אם תרצו", אשר השתתף בדיון, אמר לאור המסקנות, "אנו מברכים את פנייתו של יו"ר הוועדה צבי האוזר אל המטה לבטחון לאומי לקבל סיכום ברור בתוך 90 יום על פעילותן של הממשלות הזרות התומכות בארגונים הפועלים בישראל. בנוסף אנו מודים לחברי הכנסת אריאל קלנר, עמית הלוי וקטי שטרית על עמידתם האיתנה נגד המעורבות הממשלתית הזרה בעניינה הפנימיים של ישראל. הפרת הריבונות הישראלית חייבת להיפסק."