ח"כ מתן כהנא: נשים נוטות להיפצע פי עשרה מגברים

"כמה נשים יצטרכו להיפצע פציעות קשות כדי לייצר את השוויון הזה? ראינו כשנשים עשו טירונות 07 בקרק"ל גמרנו להן את הגוף", שאל.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ט בחשון תשפ"א

ח"כ מתן כהנא: נשים נוטות להיפצע פי עשרה מגברים -ערוץ 7
חיילות
צילום: אביר סולטן, פלאש 90

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי קיימה הבוקר (ב') דיון דחוף בסוגיית שירות נשים בצה"ל ואפשרות קבלה לכל היחידות.

יו"ר הוועדה פורר פתח את הדיון ואמר: "המבחן היחיד שצריך להתקיים הוא מבחן היכולת ולא מבחן המגדר. לפני חודשיים קיימנו סיור בחייל הים וראינו טכנולוגיות שמאפשרות שילוב בצה"ל. בלתי סביר בעליל שיחידות מסוימות חסומות בפני נשים מעצם היותן נשים. במחתרות 20 אחוז מחברי הלח"י היו חברות הלח"י. אנחנו נמצאים עשרות שנים אחרי ונראה שהלכנו רק אחורה".

עמר סריה אחת מהעותרות של בג"ץ סיירות אמרה: בכיתה יב הצטרפתי לכושר קרבי שם סחבתי זחלתי רצתי בדיוק אותו דבר כמו הגברים, רק הבדל אחד היה בינינו והוא שהם קיבלו יום סיירות וגיבושים ואני לא. ולמה לא בעצם? מה חסר לי? את כרומוזום Y? אם אני רוצה להיות במטכ"ל ויש לי את כל הנתונים הנדרשים ואני עומדת בכל המבחנים הנדרשים ומבקשת הזדמנות שווה בדיוק כמו הגברים אז למה לא? כי פשוט התרגלנו לזה. אני גדלתי וחונכתי תחת עצם המחשבה שאין דבר העומד בפני הרצון! היום יש לוחמות בכל התפקידים בשתי צבאות חזקים בעולם-צבא ארצות הברית וצבא בריטניה, היו לוחמות בתקופת הפלמח. את העבר יש לנו אנחנו חולמות על העתיד אבל איפה ההווה? שם אני חיה בזה הרגע ועוד אלפי נשים כמוני אבל את ההווה והעתיד חוסמים בפנינו ואת החלום שלנו להגשים אותו- אבל הנה אנחנו עומדות פה עמדנו בבית המשפט העליון ואנו עומדות להגשים אותו!"

ה' עותרת נוספת: "ביום רביעי, לאחר קבלת תשובת השופטים לעתירתי, נאלצתי להשלים עם העובדה שלא תהיה לי אפשרות להיות לוחמת חוד ביחידה מובחרת. מסתבר שאני יכולה להיות חזקה מספיק, מתאימה, אולי אפילו לוחמת מצוינת אבל כל זה אינו מספיק כדי שאוכל להתמיין ליחידות השדה הלוחמות. הצבא החליט שועדת שגב, שמסקנותיה משנת 2007 מגדירות "שלא יהיו תפקידים או מערכים הסגורים קטגורית לנשים או לגברים" ולא מיושמות, אינן מספקות, ולמרות שנכתבו ע"י קצינים שהיום רובם בכירים במטכ"ל, הצבא עדיין מבקש להקים ועדה נוספת שתבחן שוב, האם נשים יכולות לקחת חלק ביחידות הלוחמות. התיקון לחוק שירות הביטחון קובע כי לכל אישה זכות שווה לזכותו של גבר למלא תפקיד כלשהו בשירות הצבאי, אלא אם הדבר מתחייב ממהותו ומאופיו של התפקיד. מסתבר שקל יותר ל פרש את החוק באופן בו לא ניתנת לנו הזכות השיוויונית הבסיסית ואפילו מבלי לתת על כך דין וחשבון".

ח"כ רם בן ברק אמרה בדיון, "הייתי גם בסיירת מטכ"ל וגם במוסד. כשהתגייסתי למוסד בחוליות המבצעיות היה נהוג שעל כל 15 לוחמים יהיו 2-3 לוחמות ובמהלך השנים המוסד עשה מהפך והיום יש לפעמים יותר לוחמות ואין שום הבדל מגדרי בכל התפקידים בלי יוצא מהכלל. אני מציע לצאת מהשמרנות כי זה ייכפה על המערכת הצבאית בצורה כזאת או אחרת ולכן אני מציע לצה"ל להוביל את המהלך ולא להיגרר ולפתוח את התפקידים בכלל היחידות".

ח"כ אורלי פרומן הוסיפה, "היכולות הפיזיות והכישורים שלנו ומה שאנו מביאות איתנו הוא מה שצריך לעמוד במבחן התפקיד המיועד. את אימי בגיל 14 גייסו והיא עבדה עם רובה מול הצבא הבריטי ואף אחד לא חשב שהיא לא יכולה להילחם באותה תקופה. אני קוראת להנהגה הצבאית והפוליטית להבין שאנחנו בעידן אחר שבו שוויון הזדמנויות לא יהיה רק סיסמא".

ח"כ מתן כהנא, טייס קרב במילואים, התנגד לעתירה שהגישו הצעירות, "אני חושב שאני היחיד בחבורה שאשכרה יצא לקרב עם נשים ושלחתי נשים לקרבות במקומות הכי מסוכנים במזרח התיכון. לוחמות צוות אוויר הן לוחמות מעולות ובזכותן חייל האוויר הוא חייל יותר טוב. יש גם לוחמות צוות אוויר שהן טייסות טובות יותר ממני והכל בסדר. זה לא עניין מבחינתי אבל צריך להבין שכל המחקרים מראים שיחידות מעורבות מפגינות ביצועים פחות טובים ונשים נוטות להיפצע פי עשר מגברים בפגיעות אורתופדיות ואחרות. אני שואל כמה נשים יצטרכו להיפצע פציעות קשות כדי לייצר את השוויון הזה? ראינו כשנשים עשו טירונות 07 בקרק"ל גמרנו להן את הגוף וזה לא בכל מחיר".

ח"כ אלעזר שטרן, ראש אכ"א לשעבר, אמר "אני חושב שצה"ל צריך לאפשר לנשים לשרת בכל התפקידים ולהבדיל מחלק מחבריי אני לא חושב שהוא צריך לאפשר להן לשרת בכל המקומות. אני חושב שדווקא בגלל שצה"ל הוא צבא העם צריך להיות גבול התערבות מצידנו ולתת לצה"ל אפשרויות להחליט. אני לא יכול להתעלם מהעובדה שגם באולימפיאדה הבאה במקצה הכדורעף לא ישחקו נשים וגברים יחד ולכן אחת על כמה בצה"ל". ח"כ שטרן פנה לעותרות ואמר: "אני מעריץ אתכן ואת המאבק שלכן. אלחם בכל מקום למען שוויון אבל אני חושב שלצבא יש עוד פרמטרים".

ח"כ אורנה ברביבא, כינתה את הצעירות "פורצות דרך". "הסיפור נובע בעיקר מהחשש של הגברים בעייני עצמם 'על איזה גבר אני אם אישה גוברת עלי'. מבחינת כישורים אתם אומרות תנו לנו הזדמנות ולא הנחות. להגיד שרוצים צבא עם ובפועל לא לאפשר ל-50 אחוז להשתלב זה לא אפשרי. אני קוראת לרמטכ"ל מכאן - תתעשת ותמשוך את הבג"צ כך שנשים יוכלו להתמיין לאן שהן רוצות. הצבא יהיה יותר טוב בכל מקום שבו יהיו נשים".

תת אלוף אמיר ודמני ראש חטיבה באכ"א השתתף גם הוא בדיון, "מהדברים שנאמרו נשמע שהמגמה היא חזרה לאחור והמגמה בפועל היא הפוכה. היקף המשרתות נמצא בעלייה מתמדת בכל השנים האחרונות. הצבא הסדיר את כלי המיון לנשים וגברים אחרי הרבה מאוד שנים. שיעור הנשים שמשרתות בלחימה עלה כמעט פי שלושה משנת 2014 אז היו 2300 משרתות ובשנת 2019 בואכה 2020 יש כמעט 6000. בשנה האחרונה שובצו למעלה מ-500 נשים ביחס לשנה הקודמת בתפקידי לוחמה. היקף תפקידי פקידות בצה"ל לנשים ירד ב-25%".