אילוסטרציה
אילוסטרציה iStock

ביום שישי הקרוב יחול יום הילד הבינלאומי. על שיח זכויותיו של הילד שוחחנו עם הפסיכולוג ד"ר אבידן מילבסקי, מרצה במחלקה למדעי ההתנהגות באוניברסיטת אריאל.

בראשית השיחה אתו שאלנו כיצד נקבעות זכויותיו של ילד, בהנחה שהדברים משתנים בהתאם לתקופות. ד"ר מילבסקי משיב בהבעת תקווה "שאכן מי שלוקח את ההחלטות לוקח בחשבון התפתחויות בפסיכולוגיה קליניות ופסיכולוגיה התפתחותית שמראים לנו מה באמת הכי טוב לילד".

"יש כבר חמישים או שישים שנה של מדע כמעט מדויק לגבי מה טוב לילד בהיבט החינוכי ואנחנו מקווים שמתקבלות החלטות לפי המחקרים הללו", אומר מילבסקי ומציג דוגמאות לאותן תובנות המתקבלות כמעט באופן מדעי מדויק, כולל מדדים ומשתנים תלויים ובלתי תלויים. "חוקרים בכל העולם בודקים איזה משתנים משפיעים על הילד לטובה".

אחד התחומים המרכזיים הוא תחום ההורות, ובו "יש הרבה התפתחויות כי אלו שני האנשים המשפיעים ביותר על הילד מההתחלה ועד גיל ההתבגרות והלאה. יש כעת מדדים שבוחנים איזה סגנון הורות משפיע הכי טוב על הילד, איזה מרכיבים מאזנים בין אהבה ונתינה לבין חוקים וכללי מותר ואסור. אנחנו רואים ילדים שגדלים בבית עם סגנון הורות מסוים מצליחים הרבה יותר בבית הספר, מפתחים פחות חרדה ודיכאון, זה משפיע על היחסים שלהם עם האחים שלהם ובהמשך גם על הזוגיות שלהם בעתיד".

האם שיח הזכויות שמדובר כל כך בהתייחס לילדים לא מייצר אצל הילד חוויה של 'מגיע לי', מה שפוגע בו באישיותו ובהתפתחותו? ד"ר מילבסקי משיב בחיוב וקובע כי אכן מחקרים מלמדים על פגיעה שנוצרת מתחושה זו של 'מגיע לי' ומשום כך ההורות הנכונה כוללת גם נתינה ואהבה לילד, אך גם מחויבויות של הילד כלפי המשפחה והבית, "אם מיישמים את זה בצורה נכונה בבית, ילדים גדלים בלי ה'מגיע לי' אלא בשילוב של אהבה ומחויבות".

עוד שאלנו את ד"ר מילבסקי אם לטעמו נכון וראוי היה לחייב הורים לעבור סדנת הכשרה להורות בריאה ועל כך הוא משיב בחיוב רב, אך תוהה כיצד ניתן לחייב זאת בפועל. "אני לא יודע איך מיישמים את זה מבחינה חוקית, אם יש מנגנון לבקש מהורים לעבור סדנה מיד אחרי שמתחתנים, עוד לפני שהם נהיים הורים. המחקרים מראים על הרבה השפעות על הילדים אבל ההשפעה של ההורים היא הגדולה ביותר, השאלה איך עושים את זה בהיבט החוקי. אם אפשר היה ליישם את זה זה דבר עקרוני. מחקרים מראים שהורים שהולכים לסדנאות ומיישמים את מה שהם לומדים הילדים שלהם מצליחים יותר".

לטעמו נכון היה לייצר מעין סדנה בת יום אחד מדי שנה לתרגול הורות, "בתור פסיכולוג התפתחותי אני ממליץ על זה מאוד, אבל אם הם לא יגיעו מה יהיה? ישללו להם את הרישיון? זו השאלה, איך מיישמים את זה?".

באשר לאותם מחקרים הבוחנים את סוגיית ההורות הנכונה שאלנו את ד"ר מילבסקי אם הדברים אינם תלויי תרבות משתנה, והוא משיב גם כאן בחיוב ומציין כי מרבית המחקרים מגיעים מארצות הברית ומדינות מערב אירופה, אך "כשמפרסמים מחקרים כיום צריך לציין שהדברים תלויים בתרבות וצריך לבדוק במחקרים נוספים איך הם מיושמים בתרבויות שונות. זה לא מדע מדויק כי יש הרבה מאוד משתנים וגם את הנושא התרבותי צריך לבחון לפני שמיישמים את הדברים".