רשת כלכלית לסטודנטים שנפגעו מהמשבר

בהנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו סוכמה רשת ביטחון כלכלית לסטודנטים שנפגעו ממשבר הקורונה בהיקף חסר תקדים של כ-800 מיליון שקלים

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ט בחשון תשפ"א

סטודנטים. איסלוטרציה
סטודנטים. איסלוטרציה
צילום: iStock

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר ישראל כ"ץ, השר להשכלה גבוהה ומשלימה זאב אלקין יו"ר ות"ת פרופ' יפה זילברשץ ויו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית שלומי יחיאב סיכמו על השקת תכנית סיוע כלכלית בסך של 800 מיליון שקלים

התכנית מורכבת משלושה רכיבי סיוע עיקריים – הרחבת מערך המלגות לסטודנטים, קידום תעסוקת צעירים והפחתה חד פעמית בתשלום דמי אבטחה למוסדות האקדמיים, כל זאת על מנת לסייע לציבור הסטודנטים שנפגעו כלכלית כתוצאה ממשבר הקורונה, לצלוח את המשבר ולהימנע מנשירה מלימודיהם האקדמיים.

התוכנית מתווספת לתמיכה השוטפת בסטודנטים הניתנת מטעם המדינה בהיקף של מעל חצי מיליארד שקל בשנה.

שר האוצר, ישראל כ"ץ, אמר כי "אישור תכנית הסיוע לסטודנטים, מהווה בשורה גדולה לציבור הסטודנטים שהם דור העתיד של מדינת ישראל. כבר בגיבוש חבילת הסיוע הקודמת קיימתי מספר פגישות עם נציגי הסטודנטים ודנו בבעיות שאיתם מתמודדים הסטודנטים במדינת ישראל וכעת אנו מביאים סיוע משלים נוסף על מנת להקל על אוכלוסייה זו. אני מברך על שיתוף הפעולה של הגורמים השונים בגיבוש מתווה זה. אמשיך לפעול מול האתגרים הרבים, לעודד תעסוקה ולהוביל את המשק והכלכלה לצמיחה".

שר ההשכלה הגבוהה, זאב אלקין, הוסיף כי "היום, כפי שהתחייבתי בעבר בכנסת, אנחנו ביחד עם משרד האוצר, ות״ת, המשרד לשירותים חברתיים, המוסדות, המועצה הלאומית לכלכלה והתאחדות הסטודנטים מביאים בשורה משמעותית לציבור הסטודנטים במדינת ישראל בהיקף של חבילת סיוע חרום כ800- מיליון שקל".

"סיוע זה מצטרף לכחצי מיליארד שקל כסיוע שוטף לסטודנטים בתקציב הרגיל של השכלה גבוהה במדינת ישראל ולחבילת סיוע של 100 מיליון שקל שהבאנו בקיץ. סיוע חרום זה יעזור לסטודנטים במדינת ישראל להתמודד עם משבר הקורונה ולהמשיך את לימודיהם. כפי שאמרתי בעבר אני רואה את תפקידי במידה רבה כשר הסטודנטים ואמשיך לעשות הכל כדי לעזור לציבור הסטודנטים, שהוא העתיד של מדינת ישראל. אני מודה לראש הממשלה ולשר האוצר שנתנו עדיפות לנושא הסטודנטים והנחו את גורמי המקצוע לגבש יחד אתנו את הפתרון הנחוץ", דברי אלקין.

השרה לשוויון חברתי ולגמלאים, מירב כהן, ציינה כי "המהלך הזה יאפשר לנו לחלק לסטודנטים ולסטודנטיות 10,000 מלגות של 5,000 ש"ח כל אחת, סך הכול 50 מיליון ש"ח. בעיניי זה מהלך חשוב משתי סיבות: הראשונה, זה יסייע כלכלית לציבור הסטודנטים שנמצאים בתקופה מאד מאתגרת כלכלית. השנייה, נרתום כך את הציבור המיוחד הזה לעשייה חברתית בדגש על פעילויות שמטרתן להפיג את בדידות המבוגרים".

"למעשה, אנחנו מקימים כוח משימה לאומי של סטודנטים ברחבי הארץ שיפעלו להפגת הבדידות הקשה של המבוגרים בזמן הקורונה. אלו שתי מטרות מאד חשובות וראויות ואנחנו נפעל על מנת שהמהלך הזה ייצא אל הפועל כמה שיותר, שכן הצרכים בשטח דחופים. אני מודה להתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות על השותפות לדרך".

יו"ר ות"ת, פרופ' יפה זילברשץ, אמרה כי ״הסטודנטים היו בראש מעינן של ות״ת ומל״ג מרגע פרוץ משבר הקורונה. באופן ראוי לכל שבח והערכה התארגנו המוסדות האקדמים להמשיך ללמד גם בשנת הלימודים תשפ"א תוך הקפדה על כל ההנחיות כדי שהסטודנטים לא ינזקו. חבילת הסיוע הכלכלי שתינתן לסטודנטים מהווה תוספת חשובה לתמיכה הקבועה בסטודנטים והבטחה כי לא תהיה נשירה בשל מגבלות כלכליות".

יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית, שלומי יחיאב, סיכם ואמר שמדובר בבשורה של ממש. "חתימת ההסכם מגיעה לאחר חודשים ארוכים בהם ניהלנו מאבק בלתי מתפשר יחד עם אגודות הסטודנטים כדי לוודא שכל סטודנט וסטודנטית שנפגעו כלכלית, יזכו לסיוע שיאפשר להם לצלוח את המשבר, להשתלב מחדש בשוק העבודה ולהמשיך את לימודיהם האקדמיים".

"לצד מערכי הסיוע לסטודנטים, אנחנו נמשיך לתמוך את החברה הישראלית כולה ובמסגרת ההסכם נקים מערך סטודנטיאלי לאומי לתמיכה במסגרות החינוך ואוכלוסיות נוספות שנפגעו כלכלית במשבר".