מנכ"ל משרד הביטחון: "ההסכם עם ארצות הברית חזק מתמיד"

מנכ"ל משרד הביטחון מסכם חצי שנה בתפקידו ומלין על חוסר הקשב של משרד האוצר לצרכים הביטחוניים המשמעותיים של ישראל.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , כ"ט בחשון תשפ"א

אלוף (מיל') אמיר אשל
אלוף (מיל') אמיר אשל
צילום: צילום: שריה דיאמנט/TPS‏

מנכ"ל משרד הביטחון, אמיר אשל אומר היום (שני) כי "הסכם השלום עם האמירויות יוצר הזדמנויות וגם סיכונים".

בתדרוך לכתבים צבאיים הסביר אשל כי "עוד לפני ההסכם היו בין ישראל לאמירויות הסכמים ביטחוניים והם נמשכים גם כעת. הסיכון הוא שיכול להיות מצב שבעוד עשור המשטר 'יתהפך' עלינו ואז נמצא עצמנו במצב אחר".

אשל מותח ביקורת חריפה על התנהלות משרד האוצר ועל החוסר בתקציב הביטחון. "חודש וחצי לפני סוף השנה ושנה בתוך תר"ש תנופה, אף אחד לא מדבר איתנו, שומע את הצרכים שלנו ומבין כמה הבעיה עמוקה".

"ישראל נמצאת בדקה ה-91 למימוש עסקת הרכש הגדולה של כלי הטייס לחיל האוויר", הוסיף המנכ"ל והעריך כי במידה והנושא לא ייסגר בקרוב, חלון ההזדמנויות למימוש העסקה ידחה לתקופה ארוכה.

"מטוסי התדלוק שלנו ומסוקי התובלה הם פלטפורמות ותיקות מאוד, אין אף מדינה בעולם שמטיסה כלי טייס בין 50 ל-60 שנים. להחזיק מטוס תדלוק מעל 50 שנה או מסוק יסעור ועליו להטיס עשרות חיילים, יש בכך רמות סיכון לא קטנות, אין לזה אח ורע בעולם", דברי אשל.

לטענתו של מנכ"ל משרד הביטחון האוצר אינו קשוב גם להצעות. "הצענו להם לייצר מודל של 'צמיחה בטוחה' שיכולה לייצר עד 12,000 מקומות עבודה בתעשיות שהן מנוע הצמיחה הגדול. באוצר דחו אותנו על הסף".

לדבריו, גם הצעה שהוגשה למל"ל בדבר רכישת ציוד בכסף שיוחזר לאמריקנים בעוד שמונה שנים לא זכתה לקשב. "למזלנו שר הביטחון גנץ נתן אור ירוק להסכמים בין ארצות הברית לישראל כולל בקשות רכש בהיקף חסר תקדים וניצלנו ממש ברגע האחרון את חלון ההזדמנויות בממשל טרמאפ. זהו הסכם חוצה ממשלים ואין אפשרות לבטלו. ההסכם חזק מאד".

המנכ"ל משוכנע שגם הממשל הבא ימשיך לתמוך בישראל וכי ההוכחה היא שבעידן אובמה נחתם ההסכם על 38 מיליארד הדולרים לעשר שנים.