יאיר גולן תוקף - ומצטדק

חבר הכנסת מתח ביקורת על דברי יאיר נתניהו לגבי הקיבוצים וניסה להסביר מדוע אזכור הנאציזם מצידו אינו דומה לדברי בנו של ראש הממשלה.

103FM , א' בכסלו תשפ"א

יאיר גולן תוקף - ומצטדק-ערוץ 7
ח"כ יאיר גולן
צילום: חזקי ברוך

שמו של יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עלה שוב לכותרות במהלך סוף השבוע האחרון, הפעם בעקבות אמירה נגד בני הקיבוצים בישראל.

ח"כ יאיר גולן כתב פוסט המתייחס לדברים שאמר יאיר נתניהו, ותקף את בנו של רה"מ בחריפות: 'מי אתה, הפרזיט מבלפור, שתדבר ככה על הקיבוצים? מי אתה שתזלזל ב3067 חללי צה״ל בני ובנות הקיבוצים שחירפו נפשם למען המדינה? מתוך 780 חללי מלחמת ששת הימים, 190 הם בני קיבוצים, כ- 25% מחללי המלחמה. מתוך 2569 חללי מלחמת יום כיפור, 470 הם בני קיבוצים, מדובר ב18% מחללי המלחמה כאשר בני הקיבוצים מנו 2% בלבד מהאוכלוסייה; אין ביוב שמשפחת נתניהו לא תרד אליו כדי לשסות ציבורים זה בזה'.

הוא הסביר בראיון ל-103FM כי לא ניתן היה להתעלם מהדברים הקשים שנאמרו משום ש"מה שאומר נתניהו הצעיר יוצא ישירות מפי אביו. מה שאומר אביו יוצא מפיו של השר המתאם לכנסת דודי אמסלם".

גולן הוסיף ומתח ביקורת חריפה על הנהגת המדינה: "כל הליכוד היום מוריד את השיח הציבורי לרמה כל כך ירודה שבליבה הסתה פרועה, מה שהוא אומר על הקיבוצים זה הסתה פרועה וזה לשסות ציבור בציבור". גולן סבור כי דעתו של יאיר נתניהו זהה לדעתו של אביו באשר לקיבוצים, שכן: "אחרת זה לא היה יוצא ככה. יאיר נתניהו הוא לא ישות עצמאית אלא שלוחה של אבא".

כמו כן, הוא התייחס לקרע החברתי שהולך ומעמיק בחברה הישראלית, וטען: "אין ניסיון לחבר בין חלקי האוכלוסייה. לצערי הסתה פרועה זה אחד המאפיינים המובהקים ביותר של חברה טוטליטרית, מה שאנחנו רואים עכשיו זה חלק".

בשנת 2016 הזהיר סגן הרמטכ"ל לשעבר בטקס יום השואה את ההנהגה מפני השתלשלויות שהתרחשו בתקופת השואה ולדעתו התרחשו גם באותה העת: "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה, ומציאת עדות להם כאן בקרבנו בשנת 2016".

ח"כ גולן הסביר מדוע ההשוואה שביצע יאיר נתניהו בין בני הקיבוצים וגרמניה הנאצית, שונה מההשוואה שביצע בעצמו בנאומו בשנת 2016. "הנהגה היא לא סקטור בחברה הישראלית, אי אפשר לא להצביע על העובדה ששלטון הליכוד מוביל אותנו לעברי פי פחת, מכרסם בדמוקרטיה הישראלית, הורס מוסדות אחר מוסדות. מי שפוגע בדמוקרטיה הישראלית זה לא יאיר גולן, ביבי נתניהו מנסה לרסק את הדמוקרטיה. הבעתי קריאה כואבת לכל המנהיגות הישראלית שבראשה עומד נתניהו – 'תפסיקו להתנהל באופן שמבזה ציבורים בעם, התנהגו באופן ממלכתי'. נתניהו הצעיר עושה את זה בשביל לבזות ציבור שלם במדינת ישראל. אני ניסיתי להציל את ההנהגה הישראלית".