חבר הכנסת ישראל אייכלר
חבר הכנסת ישראל אייכלר צילום: הלל מאיר/TPS

חברי הכנסת החרדיים יצאו במתקפת נגד בתגובה לקולות המחאה על הכשל הטכני שהוביל לביטול הקנסות על המוסדות החרדים שהפרו ופתחו שעריהם בניגוד לחוק.

כזכור, בחדשות 12 דווח כי בשל חוסר שימת לב חקיקתית לא ניתן יהיה לגבות בפועל את הקנסות שהושתו על מוסדות חינוך שהפרו ופתחו שעריהם בניגוד להנחיות משרד הבריאות.

במהלך דיון שהתקיים בוועדת החינוך של הכנסת בנושא פתיחת מערכות החינוך, אמר חבר הוועדה ח"כ ישראל אייכלר כי אין לקנוס יהודי שמלמד תורה לילדי תשב"ר.

"אני שמח לראות שההבנה על חשיבות החינוך בימי הקורונה חודרת לכל חלקי האוכלוסייה. החשיבות של פתיחת מערכת החינוך היא לא פחות ממפעלי מזון, שלגביהם ברור לכל אדם בעולם שאי אפשר לסגור אותם. ואכן באירופה ישנן מדינות כמו גרמניה צרפת ואנגליה שיש סגר ולמרות זאת מערכות החינוך נשארות פתוחות".

לדבריו, ה'כשל הטכני' שהוביל לביטול הקנסות על מוסדות חינוך - מבורך. "מדברים על מחדל שלא אישרו את הקנסות לתלמודי התורה והקנסות בוטלו. אנחנו מאמינים שהכול משמיים. לפעמים יוצאים גם דברים טובים ממחדל. מאז ומתמיד מוסדות הלימוד היו אבן היסוד של העם היהודי, והמורשת היהודית. העם היהודי החדיר לעולם כולו את המושג של חינוך. כתוב אצל אברהם שהקדוש ברוך הוא אהב אותו "כי ידעתיו למען אשר יצווה את בניו ואת ביתו אחריו ושמרו דרך ה' לעשות צדקה ומשפט". הקדוש ברוך הוא אהב אותו בגלל החינוך. היו עמים שלא היה אכפת להם החינוך ונתנו לילדים שלהם לגדול איפה שהם רוצים. אברהם אבינו חינך את ילדיו וסלל את הדרך לעולם כולו.

"כבר אין צורך לדבר פה על התדרדרות והנשירה של ילדים ונוער שלא לומדים בימים אלו. כבר מזמן התרענו על כך שבציבור החרדי סכנת ההדבקה בבית הצפוף גדולה מאשר מוסדות הלימוד השומרים על מרווחים נאותים והיגיינה. אבל גם בשאר הציבורים מבינים היום את המחדל של אי פתיחת מערכות הלימודים. לכן צריך לפתוח מהר את כל מוסדות הלימוד, תוך שמירה על כללים והנחיות הבריאות. אני שמח שגם שר החינוך דורש את זה".

בסיום דבריו ציין כי "בוודאי שאסור לקנוס יהודי מלמד תורה לתינוקות של בית רבן. צריך לדאוג שזה יהיה תוך שמירה על בריאות. אמרו בעבר שבתי הספר גורמים הדבקה, אבל היום כבר הוצגו נתונים מדעיים במצגת בקבינט הממשלתי שהסכנה אינה כל כך גדולה כמו שחשבו. ואילו הסכנה של אי פתיחת מערכות החינוך היא גדולה הרבה יותר".

גם יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר התבטא ברוח דומה במליאת הכנסת. "כמה לבלרים שילחו את עטיהם במערכת החינוך החרדית", אמר אשר, "בציבור החרדי שכל תפקידו ובקשתו הוא לשמור על החינוך על דור העתיד, מה שהיום כל העולם מודה שהיה נכון לעשות. קנס צריך לתת להם?! פרס צריך לתת לה!".

"כל הציבור בישראל מבין את זה, הדתי והלא דתי, אי אפשר לאבד דורות. זה מה שהציבור החרדי ביקש, להגיע להסדר כדי להפעיל את המסגרות באופן מוסדר. מנהלי בתי ספר עשו שיעורים בחצרות של הבתים הפרטיים שלהם כדי שילד לא יפסיד יום לימודים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו