מדוע מתעכבת חקירת התקיפה?

במשך חודשיים לא חלה התקדמות בתיק החקירה נגד פלסטינים ואנרכיסטים שתקפו בעלי חווה בבקעת הירדן. המשטרה: התיק מצוי בבחינה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , א' בכסלו תשפ"א

בקעת הירדן
בקעת הירדן
צילום: יניב נדב, פלאש 90

לפני כחודשיים נפתח מחדש תיק החקירה נגד עשרות פלסטינים ואנרכיסטים שפלשו לשטח חווה בבקעת הירדן ותקפו את בעליה, בעקבות פניית ארגון חוננו המייצג את בעלי החווה.

עד כה לא דווחה המשטרה על התקדמות החקירה ולא נעצרו חשודים.

התקיפה אירעה לפני כשנה, אז פלשו לשטח החווה עשרות פלסטינים מלווים באנרכיסטים ישראליים ומחו"ל, לפי סרטונים שפורסמו מהתקיפה, נכנסו התוקפים לביתו של בעל החווה, התפרעו עם דגלי אש"ף תוך קריאות לשחרר את פלסטין. לאחר מכן התקיפה הפכה להיות פיזית כלפי בעל החווה ואשתו, כשהתוקפים צועקים לעברם 'זה הבית שלנו'.

בעל החווה הגיש תלונה למשטרה ובא כוחם עו"ד חיים בלייכר אף שלח מכתב בו ביקש לבצע חקירה מקיפה של אירוע התקיפה ולמצות את הדין עם התוקפים.

אולם כשעורל הדין ביקש להתעדכן בנעשה בתיק הוא הופתע לגלות כי החקירה נסגרה. לפי הודעת המשטרה "לאור חלוף הזמן והתפרצות מגפת הקורונה תיק החקירה נבחן בשנית בחודש אפריל 2020 ואז הוחלט על סגירתו בעילה של ההליך אינו מתאים לבירור פלילי".

זאת למרות שבהודעה נכתב בפירוש כי בתיק היו "מעורבים רבים ובמסגרת החקירה נגבו מס' רב של עדויות. החשודים בתיק זה נחקרו ושוחררו".

בשל בקשת עורך הדין מהמשטרה לקבל את חומרי החקירה שנאספו בתיק עד סגירתו, על מנת לשקול הגשת ערר על ההחלטה לסוגרו, עדכנה המשטרה כי החקירה נפתחה מחדש.

כיום, כחודשיים לאחר פתיחת תיק החקירה מחדש עוד לא התקבל מהמשטרה עדכון על התקדמות החקירה.

עו"ד בלייכר דורש מהמשטרה לפעול בנושא. "אנו מרוצים מכך שהערר שהגשנו גרם לפתיחת התיק מחדש ואנו דורשים לשוב ולחקור את תקיפת מרשי ובני משפחתו לעומק. ישלהעמיד לדין את התוקפים, אשר מתכסים באצטלה של פעילי זכיות אדם אך בפועל תוקפים את המתיישבים חודרים לבתיהם ומסכנים את חייהם פעם אחר פעם".

ממשטרת ישראל נמסר כי "אכן תיק החקירה נסגר. לאחר הגשת ערר על החלטת המשטרה, התיק נבחן בשנית על ידי ממונה ובהנחייתו נפתח התיק מחדש והועבר לעיון התביעה הצבאית".