בג"ץ לנתניהו: נמק את ההתנגדות להסדר ניגוד העניינים

בג"ץ הוציא צו על תנאי לראש הממשלה בנימין נתניהו ודרש ממנו לנמק מדוע הוא טוען שהסדר ניגוד העניינים שגובש לו, אינו מחייב אותו.

ערוץ 7 , א' בכסלו תשפ"א

נתניהו ומנדלבליט
נתניהו ומנדלבליט
צילום: מרק ישראל סלם

בג"ץ הוציא היום (שלישי) צו על תנאי לראש הממשלה בנימין נתניהו בעתירת התנועה לאיכות השלטון.

נתניהו נדרש לנמק מדוע הוא מתנגד להסדר ניגוד העניינים שגיבש לו היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

לפני כשבועיים העביר מנדלבליט לנתניהו את חוות דעתו למניעת ניגוד עניינים על רקע ההליך הפלילי המתנהל בעניינו וכולל מניעה בעיסוק במינויים במשרד המשפטים ובמשטרה.

"עליך להימנע ממעורבות בכל עניין הנוגע למינויים ולהליכי מינויים במשרד המשפטים ובמשטרת ישראל", כתב מנדלבליט בחוות הדעת.

בהתאם ל"כללי ועדת אשר", בכל מקרה בו מתעורר חשש לניגוד עניינים, על השר לפעול בהתאם לחוות דעת היועץ המשפטי לממשלה. היועץ מפרט בחוות דעתו את הנושאים והסוגיות שעל ראש הממשלה להימנע מלעסוק בהם, את היקף חובת ההימנעות ואת הצורך להעביר כבר כעת את הסמכות לעסוק בעניינים אלה לשר אחר.

המקרים המעוררים חשש לניגוד עניינים נוגעים להחלטות הקשורות למערכת אכיפת החוק, למערכת בתי המשפט, לעדים או לנאשמים אחרים במשפט, לעיסוקים מסויימים בתחום הפעילות של משרד התקשורת, וכן להליכים ממשלתיים העוסקים בחקיקה בעלת השפעה על ההליך הפלילי בעניינו.

יודגש, כי מדובר בחוות דעת העוסקת רק בהיבטי ניגוד העניינים הנוגעים לכתב האישום שהוגש בעניינו של נתניהו. לצד חוות דעת זו, יגובש הסדר ניגוד עניינים כללי, על בסיס שאלון ניגוד העניינים המועבר אל כלל חברי הממשלה כמקובל.