יוזמה של הרב רפי פרץ?
גורם במשרד המשפטים: "איילת שקד הובילה את רישום הקרקעות במזרח ירושלים"

במשרד המשפטים הופתעו לשמוע את הדיווח בגל''צ ובערוץ 7 על יוזמה של הרב רפי פרץ לרשום את קרקעות מזרח ירושלים בטאבו.

חזקי ברוך ועדו בן פורת , א' בכסלו תשפ"א

מזרח ירושלים
מזרח ירושלים
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

גורם במשרד המשפטים הופתע לשמוע את הדיווח בערוץ 7 ובגלי צה"ל על "יוזמת הרב רפי פרץ" להסדרה ורישום הבתים והקרקעות במזרח ירושלים.

הגורם מציין כי מדובר במהלך שיצא לדרך ביוזמת שרת המשפטים לשעבר בשנת 2018, ונעשה בשנים האחרונות מתחת לרדאר הציבורי במטרה למנוע את סיכולו.

בסיעת "האיחוד הלאומי" בעיריית ירושלים לא התלהבו מ"יוזמת" הרב פרץ. חבר מועצת העיר יהודה גורי פרוידיגר אמר כי "הכול תלוי איך תהיה הוכחת הבעלות לטאבו. בסוף הטאבו יסתמך על נוהל מוכתר ומה הרווחנו? זה רק יגרום להחמרה.

"חשוב לסמן קו כחול לישובים ושכונות ולהגדיר שרק בתוך הקו יהיה קיים נוהל מוכתר ולא מחוצה לו. צריך לגבי כל קרקע לבדוק בקק"ל, באפוטרופוס הכללי, בסוכנות היהודית, בטאבו ובכל מקום אחר שייתכן שיש שם רישום. צריך לקבל החלטה על העברת נכסי נפקדים למדינה וששם אין נוהל מוכתר''.

פרוידיגר הוסיף: ''בקיצור יש המון עבודה, כלל לא פשוט. דווקא איילת שקד כשהייתה שרת משפטים התחילה לעבוד על זה כדאי לשמוע וללמוד ממנה. גם בצלאל סמוטריץ' בקיא מאוד בתחום''.

הרב רפי פרץ
צילום: ערוץ 7

כאמור, שר ירושלים הרב רפי פרץ פרסם הודעה הבוקר (שלישי) ממנה עלה כי יזם הסדרה ורישום של הקרקעות והבתים במזרח ירושלים.

לפי ההודעה, כיום רק כ-5% מהקרקעות רשומות בטאבו ומצב זה מונע בנייה מוסדרת וחוקית, מעכב הפשרת קרקע לצרכי ציבור ומונע הקמת תשתיות ציבוריות. "כעת ביוזמת השר רפי פרץ ובגיבוי של משרדי ממשלה נוספים יתבצע הליך להסדרת קרקעות במזרח העיר ורישום בעלויות בטאבו. כיום ההתנהלות היא על פי 'נוהל מוכתר' - נוהל אשר מסמיך את המוכתר המקומי להיות הגורם המכריע על הקרקע מתוך הנחה כי אצלו נמצאים ספרי המקרקעין של מזרח העיר, שנים אחורה.

"ההסדרה שתיעשה תביא לסיומו של השימוש בנוהל, שגרם לבעיות שחיתות ועבירות בנייה, ותסדיר את הרישום והמיסוי בקרקעות במזרח ירושלים בדומה לכל מקום אחר במדינה", נמסר מטעם השר פרץ.

מאז פרסום הודעת הרב פרץ פנו אל ערוץ 7 גורמי ימין ממזרח ירושלים שביקשו להזכיר את יוזמת המהלך ח״כ איילת שקד ואף דרשו שלא לתת פומבי למהלך במטרה להמשיך את העבודה שנעשית מאחורי הקלעים.