עשור לפטירת הרב אהרון באט: כנס מדעי הלכתי לזכרו

כנס בנושא הנדסת רקמות ממבט הלכתי מדעי נערך לזכרו של הרב אהרון באט, ממובילי השילוב בין תורה והלכה למדע וטכנולוגיה.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , א' בכסלו תשפ"א

עשור לפטירת הרב אהרון באט: כנס מדעי הלכתי לזכרו-ערוץ 7
הרב אהרון באט
צילום: באדיבות המשפחה

כנס בינלאומי בנושא הנדסת רקמות ממבט הלכתי-מדעי נערך בשבוע שעבר על ידי בית המדרש ומכון המחקר לטכנולוגיה עתידית 'מדע תורתך' של המרכז האקדמי לב ועמותת סולמות.

הכנס "המבורגר משובט זה בשרי?" התקיים לזכרו של הרב אהרון באט, איש תורה, חוקר מדע, מנכ"ל מרכז האקדמי לב ומנכ"ל האנציקלופדיה התלמודית, שבתאריך כ"ח חשוון מלאו עשר שנים לפטירתו.

הרב באט למד בישיבה יוניברסיטי כתלמיד של הרב סולובייצ'יק. לאחר עלייתו ארצה, בשנת 1971, שימש כמרצה לגיאולוגיה באוניברסיטה העברית ובטכניון, וכראש מעבדות המחקר של אלקטרו-אופטיקה בטכניון.

כמו כן, הוא היה ראש קבוצת מחקר בתחום הרנטגן בקנדה. הרב באט כיהן כמנכ"ל המרכז האקדמי לב בין השנים 1980-1986. לפעילותו כמנכ"ל המרכז האקדמי הוא הביא את אישיותו רבת הפעלים: החל מהיותו רב עם ידע תורני מופלג ויראת שמים, את הידע והניסיון העצום שלו כמדען בתחום מדעי החומר ואת כישורי הניהול המצוינים שלו. לאחר כהונתו במרכז האקדמי לב, היה הרב באט ממקימי ישיבת ברכת משה במעלה אדומים, לימד במספר ישיבות ובהמשך שימש כמנכ"ל האנציקלופדיה התלמודית.

אריה באט, בנו של הרב באט ומנכ"ל חברת Precise- Bio אמר בכנס: "עבור אבא, הדיאלוג בין עולם המדע לעולם ההלכה היה טבעי כי מבחינתו שניהם הם בריאתו של הקב"ה. יומו החל תמיד בלימוד תורה בשעות הבוקר המוקדמות ולאחר מכן פנה לעבודתו. אבא דגל בהבנת דעת תורה אל מול החידושים המדעיים והטכנולוגיים, ומנגד, במציאת פתרונות לאתגרים הלכתיים ותורניים על ידי הטכנולוגיות המתפתחות".

פרופ' יוסף בודנהיימר, לשעבר נשיא המרכז האקדמי לב וחבר קרוב של הרב באט, אמר: "הרב באט היה אדם חרוץ בצורה בלתי רגילה עם מגוון רחב מאוד של כישרונות. הוא סימל את השילוב בין תורה, מדע ודרך ארץ, והנהיג במרכז האקדמי לב נוהל שנמשך עד היום – כל ישיבת הנהלה נפתחת בדבר תורה".

הרב יוסף צבי רימון, ראש בתי המדרש במרכז האקדמי לב ויו"ר עמותת 'סולמות', אמר: "היכולת הטכנולוגית להדפסת רקמות ומזון יוצרת שילוב מרתק של הלכה ומדע. ניתן לראות כיצד התורה ועקרונות חז"ל שנקבעו בתקופת המשנה והתלמוד, באים לידי ביטוי במציאות המודרנית והמתקדמת. המדע פותר שאלות הלכתיות מורכבות בסוגיית קביעת המוות לצורך ביצוע השתלה באדם חולה. מנגד, ההתפתחויות הטכנולוגיות מביאות איתן שלל שאלות הלכתיות חדשות ועולם רחב של דיונים הלכתיים כאשר מדובר במזון. העיסוק בנושא זה מראה כיצד עולמו של הקב"ה הולך ומתפתח, שזה דבר מרגש מאוד".