איידלהייט והספרים
איידלהייט והספרים צילום: יואב איידלהייט

הוצאות ספרים רבות הוציאו את עובדיהן לחל"ת, פרוייקטים רבים הוקפאו ובוטלו, וגם חנויות הספרים היו סגורות לא מעט חודשים מהשנה האחרונה, ובכל זאת, למרות המצב הקשה, בחר גדי איידלהייט להוציא ספר דווקא עכשיו.

"את העבודה על הספר התחלתי כבר לפני שש שנים" מספר איידלהייט, איש מחשבים וטכנולוגיה במקצועו, "וכשפרצה מגפת הקורונה כבר היינו אחרי עריכה ובשלבי עימוד ופתאום הכל נעצר". וכאילו שזה לא מספיק, לגדי אין הוצאה חזקה שעומדת מאחוריו ומגבה אותו, הוא לבד בזה.

"ניסתי בעבר לפנות להוצאת ספרים שלא גילתה עניין בספר" הוא מספר, "ואז קיבלתי החלטה שאני עושה אותו לבד ומוסיף לו תוכן שהוצאה רגילה מסחרית לא הייתה מוכנה לכלול, וכמובן שכל התוכן הזה הוסיף הרבה מאד לעלות הסופית".

הספר המדובר הוא 'הפטרה לעניין – מסע בעקבות הנביאים', שמכיל פירוש של גדי להפטרות של השבתות והחגים, והתוכן הנוסף שהוזכר הוא פרקי ידע כללי ואיורים. "עוד תוכן פירושו יותר דפים, יותר הגהות, יותר עריכות" מסביר גדי את פשר המחיר הסופי אותו שילם מכיסו, "וכמובן עלות האיורים. בנוסף, מדובר בספר תורני וראוי שיהיה בכריכה קשה, מה שבערך מייקר את הדפוס פי שניים".

הפטרה לעניין
באדיבות המרואיין

אחרי הבילד אפ הזה אנחנו סקרנים לשמוע באיזה סכום מדובר, וגדי לא מאכזב ושולף את תג המחיר הסופי - 70 אלף שקלים. המחיר כולל כאמור עריכה, הגהה, איורים, עימוד, דפוס ועיצוב כריכה. "אני מניח שבוויתור על האיורים, המוספים, והכריכה הקשה אפשר היה להוזיל את העלות לחצי בערך" אומר גדי, "אולם הספר לא היה יוצא כמו שאני רוצה".

מאותה הסיבה הוא גם לא פנה להוצאות ספרים נוספות או למימון המונים. "גם לא בניתי על החנויות ברשתות הגדולות, אלא בעיקר על הפצה מפה לאוזן ועם נקודות הפצה בישובים שונים ובהגעה למקומות רבים. גם זה נפגע בגלל הקורונה, אבל יש לי סבלנות".

"אני לא מצטער על גובה ההשקעה, הספר ראוי ומצדיק אותה, וגם לרגע לא עלתה בי מחשבה בגלל הקורונה לעכב עוד את התהליך. למעשה הצטערתי רבות שלא הצלחתי להשלים אותו ביציאה מהסגר הראשון. חודש אלול הוא חודש טוב למכירות של ספרים כאלו".


לפי גדי יש גם יתרון להוצאת ספר בתקופה הזו, "אמנם אין כינוסים ואירועים בהם אפשר להגיע לקהל גדול ולהציג לו את הספר, אבל אנשים תמיד מחפשים ספרים חדשים והשנה יצאו בודדים שכאלו, כך שהתחרות קלה יותר וברוך ה' כבר מכרתי מאות עותקים".

"בכל אופן" הוא מסכם, "אין לספר שלי תאריך תפוגה, כך שאני סבלני ויודע שהמכירות יימשכו ומאמין ובטוח בהצלחה שתבוא".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו