יהודה ולד
יהודה ולד צילום: הלל מאיר

בכינוס האספה הכללית של הקרן הקיימת לישראל שהתקיים אתמול, מנה דני עטר יושב הראש היוצא של הקרן את הישגיו בחמש השנים החולפות. 

הוא סיפר על שומרי הסף שהציב במערכת, יועצים משפטיים ומבקרים שיבדקו את התנהלות המוסד, תיאר תהליכי התייעלות שונים ומבורכים, סיפר על התוכנית החשובה לפיתוח הנגב והגליל, על תוכניות חינוך מגוונות , על הצורך לקדם ריאות ירוקות ברחבי הארץ, על ייעור מרחבים ואיכות הסביבה. אך שתי מילים משמעותיות כל כך שמהוות את יסוד קיומה של הקרן קיימת לישראל נעלמו מאותו נאום פרידה – גאולת קרקעות.

בקונגרס הציוני החמישי ב-1901, הוכרז על ייסוד "קרן קיימת לישראל" - ארגון שתפקידו לרכוש קרקעות להתיישבות יהודית בארץ ישראל. זו הייתה המטרה- גאולת אדמות ארץ ישראל מידיי ערבים לידיים יהודיות. בשנת 1961 נחתם "כתב האמנה" בין מדינת ישראל וקק"ל, זרח ורהפטיג אז אמר בצורה ברורה : "אנחנו רוצים שיהיה ברור שאדמת ישראל שייכת לעם ישראל."

הקופסה הכחולה שהונחה אז בכל בית עם הציור של ארץ ישראל השלימה, רתמה את העם כולו למאבק הציוני החשוב הזה. ואכן במהלך השנים ביוזמת הקרן הקיימת נגאלו אדמות רבות.

די אם נזכיר שבתקופת כהונתו של אברהם אוסישקין נקנו על ידי חברת הכשרת היישוב קרקעות רבות עבור הקק"ל . גולת הכותרת הייתה גאולת קרקעות עמק יזרעאל על ידי יהושע חנקין. כן נרכשה בדרום ירושלים חלקת אדמה גדולה ועליה קמה שכונת מקור חיים. ליד תל-אביב רכשה קרן קימת שטחים לייסוד שכונה בעבור תושבי יפו היהודים, שנאלצו לעזוב את העיר בגלל המאורעות ב-1921. עוד כ-300 דונם נרכשו ליד העיר העברית הראשונה להקמת שכונת בורוכוב,  בחיפה נרכשו 66 דונם על מורדות הכרמל, בירושלים רכשה קרן קימת מגרש בשכונת רחביה להקמת המוסדות הלאומיים (ביניהם גם משכנה שלה עצמה) וכן מגרשים להקמת הגימנסיה העברית ועוד. במסגרת תפקידו אוסישקין פעל רבות נגד חוקי המנדט שהגבילו רכישת אדמות.

נציין גם את מעורבותו הגדולה של הראי"ה קוק לנעשה באדמות הקרן הקיימת ואת מכתביו לאוסישקין בדרישה שהחלוצים היקרים יישמרו שבת וכשרות באדמות הנגאלות ושלא יפעלו למען דעות כוזבות נגד אמונת ישראל. שמפעל התחיה הלאומית ישא שם שמיים עליו.
בשנים האחרונות עקב השתלטות השמאל הישראלי על המוסדות הלאומיים בכלל והקרן הקיימת לישראל בפרט, משימה חשובה זו הונחה בקרן זווית. העדיפו לעסוק בפיתוח יערות לתיירות ופנאי ,יוזמות חינוכיות ופחות באתגר הציוני שלא נס ליחו גם בימים אלו. אדמות ארץ ישראל מחכים למישהו יהודי שיגאל אותם מנסיונות ההשתלטות של הערבים. הכסף שנמצא בקופת קק"ל ,סכומים אדירים, טוב שישמשו פחות להחזיק יועצים משפטיים ומשרות אמון של ג'ובים פוליטים ויותר לרכישה של בתים ואדמות.

המשימה המונחת על כתפי אברהם דובדבני (דובדב) נציג המזרחי שנכנס לראשות הקרן בימים אלו גדולה היא - להחזיר את המוסד החשוב הזה למטרתו האמיתית, לקרוא בשם ה'. אנחנו מאחלים לו בהצלחה רבה. 

חשוב להמשיך ביוזמות חינוכיות, בפיתוח תיירות פנאי וקידום איכות הסביבה, משימת פיתוח הגליל והנגב שהונחה על שולחן קק"ל בשנים האחרונות היא אתגר חשוב מאוד. ויחד עם זאת עלינו להמשיך ולהשקיע את מירב המשאבים בגאולת קרקעות וייהוד כל מרחבי ארצנו.

יחד נחזיר את הקופסא הכחולה למקומה האמיתי.

הכותב הוא מנכ״ל האיחוד הלאומי

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו