יעקב ועשיו- תאומים זהים או אחאים?

מבט מדעי על פרשת השבוע. והפעם, איך נולדים תאומים והאם יעקב ועשו היו תאומים זהים או אחאים?

תגיות: פרשת השבוע
מאיר מימון , א' בכסלו תשפ"א

תאומים. אילוסטרציה
תאומים. אילוסטרציה
istock

פרשת תולדות פותחת בסיפור לידתם של יעקב ועשיו, ומספרת לנו כי הם תאומים: "וַתַּ֖הַר רִבְקָ֥ה אשתו ... וַיִּמְלְא֥וּ יָמֶ֖יהָ לָלֶ֑דֶת וְהִנֵּ֥ה תוֹמִ֖ם בְּבִטְנָֽהּ"

אז מה קובע את מספר הילדים שייוולדו בלידה אחת? ומה משפיע על הדמיון החיצוני ביניהם?

הכל מתחיל ברגע שהביצית מופרית על ידי הזרע (ונקראת כעת "זיגוטה"). בזיגוטה נמצא כל המטען הגנטי: ה DNA, של העובר לעתיד, שקיבל חצי ממנו מאביו וחצי מאמו.  שם נמצא כל המידע התורשתי המשתתף בקביעת תכונות הצאצא: מה יהיה צבע העניים שלו, איך יראה השיער, ואפילו באיזה גיל הוא יתחיל להלבין. ברגע שהביצית הופרתה היא מתחילה להתחלק, מתא אחד לשניים, משניים לארבע מארבע לשמונה וכו', ובשלב מסוים התאים החדשים מתמיינים לאיברים שונים. תאים מסוימים יתמיינו לתאי שריר, תאי דם, תאי עור ועוד.

אם כך, כיצד נוצרים תאומים? 

ישנם מקרים, בהם (מסיבה שאינה ברורה עד הסוף) ישנם ברחם שתי ביציות המוכנות להפריה, ושני תאי זרע מפרים אותן. כלומר מתקבלות שתי "זיגוטות". מכל זיגוטה יתפתח עובר נפרד. שני תאומים אלה אמנם גדלים יחד ברחם, אך כל אחד מהם התפתח מזיגוטה שונה. לכן לכל אחד מהם יהיה מטען גנטי שונה, בדיוק כמו שני אחים שאינם תאומים. אלו תאומים אחאים.
לעומת תאומים שאינם זהים, ביצירת תאומים זהים משתתפת רק ביצית מופרית אחת המתפתחת לזיגוטה אחת בלבד.

אם כך, כיצד נוצרים שני ילדים מאותה ביצית? גם כאן הסיבה לא ממש ברורה, אך ניתן להסביר כי בשלב התחלתי מאוד (בימים הראשונים) הזיגוטה מתחלקת לשניים, וכל אחד מחצאי הזיגוטה מתפתח באופן עצמאי לעובר חדש. במקרה זה כמובן שני האחים יישאו את אותו המטען הגנטי, שהרי שניהם התפתחו מאותה זיגוטה. 

נחזור לפרשתנו, גם המפרשים דנים בסוגיה של זהות התאומים. על פי ילקוט מעם לועז* יעקב ועשיו היו שניהם בשליה אחת, שאילולא כן לא יכול היה יעקב לאחוז בעקבו של עשיו. כלומר לפי פירוש זה, היו הם תאומים זהים! 

אם כך, איך נסביר את השוני החיצוני ביניהם? 

האבן עזרא מנסה ליישב את הבעיה וטוען כי יעקב ועשו היו בשתי שיליות (כלומר תאומים שאינם זהים), אך מסביר את הלידה שלהם יחד, כשאחד אוחז בעקב אחיו, בצורה של נס: "ופליאה גדולה היתה זאת הלידה בעבור שכל בן אדם יוצא בשיליא שהיא מכסה עליו, והנה שתי השיליות נפתחו כמו רגע אחד" (כה, כב)

אז מה דעתכם, יעקב ועשיו- תאומים זהים או אחאים?

להרחבה

הכותב הוא סטודנט להוראת המדעים, מכללת הרצוג.