יהודי ישראל ויהודי ארה"ב: המחלוקת המרה על סוגיות של חיים ומוות

בהעדפות המדיניות והפוליטיות של מרבית יהודי ארה"ב, הם נוטים לתמוך במשטרים המגלמים את ההיפוך הגמור מהערכים שהם מתיימרים לקדש. דעה

ד"ר מרטין שרמן , א' בכסלו תשפ"א

יהודי ישראל ויהודי ארה"ב: המחלוקת המרה על סוגיות של חיים ומוות-ערוץ 7
American and Israeli flags
iStock

השסע הפעור בין יהודי ארה"ב לבין יהודי ישראל בנוגע לבחירות לנשיאות היה חד, עמוק ומעורר דאגה.

בעוד שמעל 70% של יהדות אמריקה תמכו במועמד הדמוקרטי, ג'ו ביידן, כמעט 70% של האוכלוסייה היהודית בארץ העדיפו את הנשיא המכהן, דונלד טראמפ.

אהדה מובנת; איבה תמוהה

כמובן, אין קושי מיוחד בלהבין את עמדת היהודים הישראליים. אחרי ככלות הכל, על אף התנהגותו המחוספסת למדי והעדר ההליכות והנימוסין שהפגין טראמפ לרוב, הוא חולל רשימה ארוכה של החלטות שהיטיבו מאד עם ישראל והניחו יסוד לשינוי מבני מרחיק לכת בפרמטרים של המסד המדיני באיזור—כולל: הכרה בירושלים כבירת ישראל; העברת שגרירות ארה"ב לעיר; הפסקת המימון לאונר"א ) סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם, זרוע האו"ם האחראי, למעשה, להנצחתה של בעיית הפלטים הפלשתיניים ושימורה ככלי ניגוח נגד ישראל); עצירת המימון לרשות הפלשתינית; הכרה בחוקיותן של הקהילות היהודיות ביהודה ובשומרון; הכרה בריבונות ישראלית ברמת הגולן; יציאה מהסכם הגרעין—רווי הפגמים הרי-אסון—עם איראן והטלת סנקציות חריפות על התאוקרטיה הרודנית שבטהרן—אשר דחפו את כלכלתה לסף קריסה.

מאידך גיסא, פיענוח האיבה מצד יהודי ארה"ב כלפי טראמפ הינו משימה מאתגרת יותר. גם אם נדלג לרגע על תמיכתו האיתנה בבני עמם במדינת הלאום היהודית, ניתן היה לצפות לכך שרבות מהיוזמות שלו בתחם מדיניות הפנים צריכות היו לזכות ביחס אוהד למדי בקרב רבים בקהילה היהודית האמריקאית, המחזיקים באופן מסורתי בעמדות פוליטיות שמאליות/ליברליות.

הפלשתינים נואשים לניצחון ביידן

אחרי ככלות הכל, טראמפ יזם רפורמה במערכת הכליאה והביא לרמות אבטלה הנמוכות ביותר זה שנים בקרב מיעוטים., כמו כן, הוא מינה את האישה הראשונה אי-פעם לעמוד בראש ה-סי איי איי, האישה השנייה בהיסטוריה לעמוד בראש משרד הגנת המולדת, ומינה אישה לשופטת בבית המשפט העליון האמריקאי, זאת ועוד. על אף התנגדות נמרצת מצד חברות התרופות הגדולות, הוא דחף להורדת מחירי תרופות מרשם—ואף חתם על מספר צווים נשיאותיים להשגת יעד זה. על אף זאת הרוב המכריע של יהודי אמריקה בחרו להיצמד לתגובתם הכמעט-פבלוביאנית האנטי רפובליקנית

אולם, זה אולי בתחום יחסי החוץ, שתמיכתם של יהודי ארצות הברית מהווה תופעה המבשרת רע במיוחד. אחרי ככלות הכל, בעוד שממשל טראמפ היה נכון להתעמת עם אויביה העיקרים של ישראל, נראה שממשל עתידי של ביידן עלול להפגין התחשבות רבה יותר כלפי עמדותיהם של יריבי ישראל ונכונות רבה יותר לגבי מילוי דרישותיהם.

כך, למשל, כותרת אחת ביום הבחירות הכריזה: "הפלסטינים הנואשים מייחלים לניצחון בידן... עוצרים את נשימתם במשך ההצבעה האמריקאית".

כמו כן הניו יורק טיימס כתב: "הפלסטינים בונים על תבוסת טראמפ... הם אינם אפילו רוצים לחשוב על תוכנית ב'... מבודדים דיפלומטית ועם קופה מדלדלת והולכת... הפלשתינים מסתכלים על הבחירות נואשים מאי פעם ומייחלים לשינוי בוושינגטון"

איראן: ביידן הוא "המועמד היותר מבטיח"

כך, נביל שעת' , יועץ בכיר לראש הרשות הפלשתינית הכריז: "הוא [טראמפ] היה הנשיא הגרוע ביותר עבור מימוש שאיפותינו...הדבר החשוב ביותר מבחינתנו הוא שטראמפ ילך”. ראש הממשלה הפלשתיני ,מוחמד שתייה, התבטא אף ביתר בוטות: "אם אנחנו צריכים להתקיים עוד ארבע שנים עם הנשיא טראמפ, שישמור עלינו האל..."

כמו כן, אצל האייתולות באיראן קיימת העדפה ברורה לטובת ביידן. כך, במאמר נושא הכותרת "מדוע איראן רואה בביידן המועמד המבטיח יותר בבחירות בארצות הברית, רשת סי בי אס דיווחה: שר החוץ האיראני, ג'באד זריף, מסר ל-סי בי אס שהנהגת הרפובליקה האסלאמית היית מעדיפה שג'ו ביידן ינצח בבחירות בארצות הברית"

בלומברג פירסם הערכה דומה” ג'ו ביידן... סימן שהוא יחפש דרכים להחזיר את איראן להסכם הגרעיני של 2015 , שנחתם בתיווכו של ברק אובמה. פירוש הדבר הוא שבסופו של דבר, הסנקציות הכלכליות, שהטיל הנשיא דונלד טראמפ ושאותן הוא הידק עוד יותר השבוע, יופחתו..."

הסכמי אברהם ואדישות יהודי ארה"ב לגבי סוגיות של חיים ומוות

קיימת סבירות גבוהה שממשל ביידן יחבל קשות בתהליך השלום/נורמליזציה בין ישראל בין מספר מדינות ערביות כגון האמירויות הערביות המאוחדות (UAE), בחריין , סודאן ואולי אף ערב הסעודית. על פי נייר מחקר החדש שפרסם מרכז בס"א למחקרים אסטרטגיים: מדיניותו המתוכננת של גו' ביידן תחבל לחלוטין בכל סיכוי להתקדמות לקראת נורמליזציה בין ישראל לערב הסעודית. זה ייעצר במקום. הסיבה לכך היא שביידן וחבר יועציו הצהירו באופן חד משמעי שהם מתכוונים לבצע היפוך גמור בכל ההיבטים של המדיניות הקיימת במזרח התיכון של ארה"ב—במילים אחרות, בכל המדיניות, שאיפשרה להסכמי אברהם להתממש.

כמובן, כל הנושאים הללו – תוכנית הגרעין של איראן, המאבק מול הפלסטינים ויחסי שלום עם העולם הערבי– הם כולם סוגיות של חיים ומוות עבור ישראל כמדינת הלאום היהודית ועבור העם היהודי.

אולם, לא זו בלבד שבני עמם בארצות הברית נראים אדישים למדי כלפיהן הם נראים להוטים להעניק את תמיכתם למועמד, המחוייב למדיניות של התחשבות באויביה הקשים של ישראל והתפייסות איתם.

עידוד עריצות: הפרדוקס הפרוורסי של יהודי ארה"ב

על רקע זה, ההעדפות המדיניות של יהדות ארצות הברית נראות עוד יותר כפרדוקסליות ופרוורטיות– שהרי היא מעניקה את תמיכתה באופן חד למשטרים הפוליטיים, שבמהותם, מהווים את הניגוד הגמור לערכים הליברלים הנאורים, שאותם הם מתיימרים לקדש.

אלה דברים שמהם ישראל איננה יכולה להתעלם לעורך זמן, וכאשר קיימים בארה"ב מקורות תמיכה גדולים יותר עבורה במגזרים לא יהודים, יתכן ובקרוב יהיה עליה לשקול מחדש את יחסיה עם יהודי ארצות הברית או לפחות חלקים גדולים מהם.