המפה שהעביר ארדן לחברות המועצה
המפה שהעביר ארדן לחברות המועצה צילום: דוברות

בדו"ח שהוגש על ידי מזכ"ל האו"ם למועצת הבטחון נקבע כי התחמשות חיזבאללה מפירה את החלטה 1701 ועל ממשלת לבנון לתקן ההפרה.

בין עיקרי הדו"ח - ממשלת לבנון נדרשת לתת גישה לכוח יוניפי"ל למנהרות הטרור ולפעול לפירוק חיזבאללה מנשקו.

בהמשך להגשת דו"ח 1701 של מזכ"ל האו"ם, שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן, פנה היום (שלישי) במכתב רשמי למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה לפעול מיידית נגד התעצמות חיזבאללה ולפירוקו מכל הנשק שצבר.

המועצה תדון היום בדו"ח העוסק ביישום ההחלטה שהתקבלה עם תום מלחמת לבנון השנייה (1701) ובו ביקורת על הפעילות החמושה של חיזבאללה בלבנון.

"חיזבאללה משתמש בתושבי לבנון כ'מגנים אנושיים' כדי להגן על ארסנל של מעל 130,000 רקטות ותשתיות צבאיות נוספות. בנוסף, הוא שולל את חופש התנועה של כוח יוניפי"ל על מנת להבטיח את המשך התעצמותו", כתב ארדן במכתבו.

השגריר ארדן הוסיף: "על מועצת הביטחון להכריז על חיזבאללה כארגון טרור מייד ולא לאפשר לו לקבל שום סיוע ישיר או עקיף".

ארדן העביר לחברות המועצה גם מפה מיוחדת שהוכנה על ידי צה״ל ובה מסומנים האזורים בהם התגלו מנהרות טרור, אתרים שמהם יצאו התקפות נגד ישראל ועמדות תצפית של 'ירוק ללא גבולות' (ארגון פיקטיבי של חיזבאללה אשר אוסף מודיעין על חיילי צה"ל). על גבי המפה גם מצויינים המקומות בהם נבלמה גישתם של חיילי יוניפי"ל, כפי שעלו מדיווחי המזכ"ל. ניתן לראות בבירור את הקרבה בין האזורים בהם קיימת פעילות טרור לבין המקומות בהם תנועת כוח יוניפי"ל מוגבלת.

בדו"ח שהעביר לחברות המועצה, קורא מזכ"ל האו"ם לממשלת לבנון לאפשר גישה מלאה ליוניפי"ל בכל אזורי הפעילות ולסיים את החקירה בנושא מנהרות חיזבאללה שנחשפו לפני כשנתיים. בנוסף, המזכ"ל מבהיר כי אחזקת אמל"ח ע"י ארגון חיזבאללה מהווה הפרה חמורה של 1701 וממשלת לבנון נדרשת לפעול לפירוק הארגון מנשקו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו