מנהיג הלייבור לשעבר ג'רמי קורבין
מנהיג הלייבור לשעבר ג'רמי קורבין צילום: רויטרס

ג'רמי קורבין חוזר למפלגת הלייבור. 19 ימים לאחר שהושעה משורות המפלגה לאחר תגובתו לדו"ח שקבע כי המפלגה היתה נגועה באנטישמיות קשה בתקופתו, חזר היום (שלישי) ג'רמי קורבין לשורות מפלגת הלייבור.

הוועד המנהל של המפלגה הסכים לבטל את השעייתו של קורבין, שנכנה לתוקף בסוף חודש אוקטובר, לאחר שקורבין פירסם הודעה ובה התנצל על "כל פגיעה שנגרמה בעקבות הצהרותיו לאחר הדו"ח של הוועדה לשוויון וזכויות האזרח בנוגע לאנטישמיות במפלגת הלייבור".

קורבין תקף את הדו"ח שקבע כי המפלגה היתה נגועה באנטישמיות קשה וטען כי "מימדי הבעיה נופחו בצורה דרמטית על ידי יריבינו ממניעים פוליטיים".

הוא הודה כי אכן היתה אנטישמיות במפלגת הלייבור תחת הנהגתו "כפי שיש בכל חברה" לטענתו, אך טען כי הדו"ח ניפח את מימדי הבעיה באופן דרמטי ממניעים פוליטיים בלבד.

החזרתו של קורבין לשורות מפלגת הלייבור היא מכה קשה למאמציו של מנהיג המפלגה החדש, קיר סטארמר, לצאת לדרך חדשה ולבער את נגע האנטישמיות מהמפלגה כפי שהבטיח בתחילת דרכו. סטארמר התחייב להחזיר את אמונה של הקהילה היהודית בבריטניה במפלגת הלייבור, וכעת יתקל בקשיים לגייס את תמיכת יהודי בריטניה לאחר החזרתו של קורבין למפלגה.

בהצהרה שפירסם הבוקר, שלישי, אמר קורבין: "לעולם אסור לנו לסבול אנטישמיות או להקטין את החשש ממנה. זו לא הייתה כוונתי בדברים שאמרתי השבוע. אני מתחרט על הכאב שהנושא הזה גרם לקהילה היהודית ולא הייתי רוצה לעשות דבר שיחמיר או יאריך אותו".

קורבין הוסיף עוד, "על מנת להיות ברור, החששות מפני אנטישמיות אינם 'מוגזמים'. הנקודה שביקשתי להעלות היא שרובם המוחלט של חברי מפלגת הלייבור היו ונותרו אנטי-גזענים המחויבים ומתנגדים מאוד לאנטישמיות".