פסיכולוגים פועלים רק בשלוש מחלקות קורונה

חולים ללא מענה: היחידים שמפעילים פסיכולוגים במחלקות - אסותא, רמב"ם ושיבא. מומחים פנו למנכ"ל משרד הבריאות: "המשפחות במצוקה".

ערוץ 7 , ב' בכסלו תשפ"א

מחלקת קורונה. אילוסטרציה
מחלקת קורונה. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

רק שלושה בתי חולים בישראל הקצו שעות עבודה של פסיכולוגים רפואיים במחלקות הקורונה שלהם, לצורך טיפול בחולים, בצוותים הרפואיים ובקרב בני המשפחות. זאת אף שדווקא במחלקות אלו יש מצוקה נפשית רבה, כך טוענים בפורום הארגונים למען הפסיכולוגיה הציבורית.

בעיתון 'ישראל היום' דווח כי בתי החולים שהקצו משאבים אלו הם רמב"ם החיפאי, אסותא אשדוד ושיבא שבתל השומר. נוסף על כך, בבית החולים בילינסון שבחולון יש פסיכולוג רפואי במרפאת המחלימים.

מנתוני ארגוני הפסיכולוגים עולה עוד כי אין כלל פסיכולוגים רפואיים במחלקות הקורונה בבתי החולים וולפסון, יוספטל, פוריה, לניאדו, כרמל ובתי החולים בנצרת. ביתר המוסדות הרפואיים מוצע שירות שניתן רק במידת הצורך, בקריאה ייעודית.

בשל המצב הנוכחי, פנו בפורום הארגונים למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי. "המצוקה הנפשית בקרב המאושפזים במחלקות אלו רבה, הן לאור המהלך הסוער של המחלה והן בשל תנאי הריחוק והבידוד ההכרחיים בו. ללא מענה ראוי, המצוקה הזו מציבה את החולים בסכנה לפיתוח פסיכופתולוגיה משמעותית", כתבו ראשי הפורום ללוי. "למצוקות רבות אלו, הדורשות מענה מיומן של פסיכולוג רפואי או שיקומי, מצטרפות מצוקתם של בני משפחותיהן של המאושפזים וכן הצוותים העובדים במחלקה".

הפונים הציעו ש"כדי לאפשר מענה הולם לכל אלו, ראוי שלכל מחלקת קורונה יוקצו שעות עבודה של פסיכולוג רפואי/שיקומי, כתלות במספר המיטות".

הפתרון שהעלו הכותבים מפורום הארגונים הוא לגייס מהשוק הפרטי מאות פסיכולוגים רפואיים ושיקומיים לשורות המערכת הציבורית בעת המשבר. "השקעה במערך הפסיכולוגיה הציבורית תוביל לחיסכון משמעותי בהוצאות נלוות בהמשך עם ההידרדרות הצפויה במצב הנפשי".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי מערך הטיפולים הנפשיים בהקשר זה - מתפקד כראוי. "בכל בתי החולים הכלליים קיימים שירותים של בריאות הנפש והשירותים לעבודה סוציאלית, אשר נותנים מענה לחולים ולצוותים במחלקות הקורונה", צוין בתגובה. "האגף לבריאות הנפש בשיתוף עם השירות לעבודה סוציאלית מפעיל צוותים של מומחים חיצוניים לתמיכה ולחיזוק החוסן הנפשי של הצוותים. במקביל, מופעל קו טלפון ייעודי לאנשי מקצוע ע"י מומחי בריאות נפש".