הפגנת קיצוניים במאה שערים
הפגנת קיצוניים במאה שעריםצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המחלקה לחקירות שוטרים הגישה לבית משפט השלום בירושלים כתב אישום נגד קצין מג"ב במשטרת ישראל בגין תקיפה הגורמת חבלה של ממש.

על פי כתב האישום, ב-3 באפריל 2020 בשעות הערב, פיקד הנאשם על כוח משמר הגבול שטיפל בהפרות סדר באזור שכונת מאה שערים בירושלים והיה בדרכו אל מחוץ לשכונה.

באותה עת, צעד דב פרנקל, תושב השכונה, לכיוון ביתו. פרנקל הבחין בקבוצת השוטרים ועבר ביניהם מבלי להפריע להם. אחד השוטרים ביקש מפרנקל לעזוב את המקום ובמענה פרנקל אמר לו 'בסדר', והמשיך ללכת.

בשלב זה, החל הקצין בריצה לעבר פרנקל, וללא כל הצדקה דחף אותו עם ידיים פרוסות לעבר פלג גופו העליון והעיפו לכביש למרחק של מספר מטרים. מעוצמת הדחיפה נפל פרנקל כשכל גופו שרוע על הכביש. נגרמו לו שפשופים ושטפי דם בברכו ובידיו.

עו"ד ליאת יוניאן מהמחלקה לחקירות שוטרים: "לאחר חקירה מקיפה, שהחלה בסמוך לאירוע, החליטה המחלקה לחקירות שוטרים להגיש כתב אישום כנגד קצין משטרה בגין עבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש.

"מדובר באירוע שהתרחש לאחר סיום טיפול בהפרות סדר, במהלך יציאת כח משטרתי משכונת מאה שערים. מחומר הראיות עלה כי הקצין, שעמד בראש הכח, רץ לעברו של אזרח שהלך ברחוב, שלא היווה באותה עת כל הפרעה לציבור או לשוטרים ובאקט שרירותי הדף אותו בחוזקה באמצעות שתי ידיו. כתוצאה מכך הושלך האזרח למרחק על הכביש''.

יוניאן הוסיפה: ''בסמוך לאחר מכן המשיך הכוח המשטרתי, ובו גם הקצין, ביציאה מהשכונה מבלי לסייע לאזרח השרוע על הקרקע. כתוצאה מנפילתו של האזרח על הקרקע נגרמו לו חבלות קלות".

ממשטרת ישראל נמסר: "כפי שציינו בעבר מדובר בהתנהלות חריגה שאינה מקובלת ועומדת בניגוד מוחלט לנורמות ההתנהגות המצופה מכל שוטר. מיד לאחר המקרה וכבר בראשיתה על החקירה במח"ש, הועבר הקצין מתפקידו לתפקיד לא מגע עם הציבור. כעת משהוגש כתב אישום, עם קבלת החומרים ישקלו נקיטת צעדים מתאימים נגדו".