תסמינים במערכת הנשימה: מתי מדובר בקורונה ומתי לא?

כאבי ראש, כאבי שרירים, אובדן חוש טעם וריח, שלשולים, דלקת בלחמית, שינויים בגוון של האצבעות, פריחה וכאבי גרון

תוכן שיווקי , ב' בכסלו תשפ"א

קורונה או שפעת?
קורונה או שפעת?
Imbar Cohen‏

גם אם רשמית החורף עוד לא כאן התסמינים שלו בהחלט מורגשים. מחשיך מוקדם, נהיה סגרירי ואנשים רבים מתחילים לחוש מקוררים.

פה יש להבין שאם רק לפני שנה היה ברור לכל ששיעול הוא פשוט שיעול שמזוהה עם בעיה בריאותית שככול הנראה תחלוף מעצמה, הרי שכיום גם שיעול תמים עשוי להכניס לחרדות פן הקורונה תפסה גם אותנו בפינה.

אי לכך אם גם אתם מבקשים לא להיות היפוכונדרים ולהפעיל שיקול דעת הגיוני שמיישר קו עם המציאות, אתם מוזמנים פעם אחת ולתמיד לעשות סדר בדברים - להבין מהם תסמיני הקורונה ומהם התסמינים ששייכים למחלות החורף המוכרות, הפשוטות והטובות.

תסמיני שפעת רגילה

למחלות החורף יש לא מעט תסמינים שעשויים לבלבל. ראשית נתחיל עם הסממנים היותר מלחיצים, אלו שמזכירים את סממני הקורונה.

ובכן סממני השפעת הרגילה גם כן כוללים כאבי ראש, חום גבוה, שרירים תפוסים ועייפות. עם זאת, תסמינים אלו לא יופיעו פתאום, אלא לרוב מקדימים אותם תסמינים יותר קלילים, כגון התעטשויות, נזלת שקופה, שיעול עם ליחה וכאבי גרון. השפעת היא מחלת חורף מוכרת, ולכן מומלץ להתכונן אליה מבעוד מועד, להתחסן בקופות החולים וכמובן לחזק את המערכת החיסונית – כך תוכלו להתמודד איתה היטב.

נעים פחות להכיר - תסמיני הקורונה

תמיד קל יותר להיעזר בדרך השלילה ועל כן נציין את מאפייני הקורונה. ובכן התסמינים הנפוצים ביותר נוגעים לחום גבוה, לשיעול יבש לקוצר נשימה ולעייפות. כמו כן, גם כאבי ראש, כאבי שרירים, אובדן חוש טעם וריח, שלשולים, דלקת בלחמית, שינויים בגוון של האצבעות, פריחה וכאבי גרון יכולים להיות חלק מהמשוואה, כך שאין זה מפליא שלא מעט אנשים שנדבקו בקורונה סברו שהם "רק" חולים בשפעת. עם זאת, כיוון שמדובר במחלה מאוד מדבקת ומסוכנת, נחדד שברגע שמופיע חשש יש לברר היכן מתבצעת בדיקת הקורונה הקרובה ביותר (בררו מול קופת החולים) ופשוט להגיע ולהיבדק.

בין שפעת להצטננות - מצאו את ההבדלים

לאחר שהבנו מה מבדיל בין תסמיני הקורונה לתסמיני שפעת רגילה, נעבור לחדד מה מבדיל בין שפעת להצטננות פשוטה. ובכן הצטננות מלווה בנזלת ובאף סתום, אך במקרה זה לא יופיע חום. על מנת לצאת מהתחושה הרעה רצוי להקפיד על מנוחה, על שמירת היגיינה ועל שתייה מרובה של מים.

מעט שעושה הרבה - שומרים על הבריאות

ראוי לציין שבין אם מדובר בקורונה ובין אם מדובר בהצטננות פשוטה, זוהי עדיין צרה מיותרת. אי לכך חשוב להקפיד על היגיינת הידיים, להתעטש אל תוך המרפק, לאוורר את הבית, לא לאכול מכלים ששייכים לבן בית שכבר חולה ומומלץ לצרוך ויטמין C שמסייע למערכת החיסון בעבודתה. כמו כן, יש לא מעט תרופות סבתא שעשויות לסייע במקרים של כאבי גרון או תסמיני מחלות החורף.

לבסוף נציין שכל מי שחווה תסמינים שמדליקים נורה אדומה נדרש להגיע במידי לבדיקה רפואית כדי לשלול הדבקה בקורונה וכדי להבין מהם הצעדים הרצויים עבור הבראה מלאה. חורף קריר ובריא לכולנו.

*אין בנאמר תחליף לייעוץ רפואי