בר מצווה
בר מצווה צילום: ISTOCK

התפרצות נגיף הקורונה משפיעה על חיינו ומחייבת אותנו להקפיד על ההנחיות של משרד הבריאות.

למרות משבר הקורונה החיים עדיין ממשיכים ואנו מעוניינים לחגוג אירועים משפחתיים ולקיים את המצוות, כמובן בהתאם להנחיות ולמגבלות עליהם מחליטים קברניטי המדינה. בתקופת הקורונה נסגרו אולמות וגני האירועים ואין אפשרות לקיים טקס בר מצווה מרובה משתתפים.

על פי ההנחיות העדכניות של משרד הבריאות, ניתן להפיק טקס בר מצווה בהשתתפות של עד 10 אנשים במקום סגור ועד 20 איש בשטח פתוח. הישראלים ידועים כאנשים יצירתיים לכן יש גם אפשרות לעקוף את המגבלות השונות בדרכים מתוחכמות ובלי לסכן אנשים בנגיף הקורונה, כך לדוגמה ניתן לשדר את הטקס והחגיגה באמצעות תוכנת זום, התוכנה הידועה שמאפשרת לילדים ללמוד מרחוק.

טקס בר מצווה לציון המעבר מתקופת הילדות לבגרות

טקס בר מצווה על פי ההלכה היהודית נועד לציין את המעבר מהילדות לבגרות, בגיל 13 הנער מצטרף לקהילת המאמינים הבוגרים ומתחיל לקיים את המצווה כמו אביו ושאר בני משפחתו. הטקס מתחיל בעלייה לתורה של הנער הנרגש, את הטקס עורכים בבית כנסת לאחר שהנער למד עם רב והתכונן לקראת האירוע המרגש והחשוב בחייו.

חשוב לזכור כי בטקס בר מצווה הנער עולה לתורה בפעם הראשונה בחייו, הוא קורא את המפטיר מתוך ספר תורה אותו מוציאים מארון הקודש שבבית הכנסת. לאחר קריאת המפטיר הנער ממשיך וקורא את ההפטרה ואביו מברך בסוף ואומר ברוך שפטרני מעונשו של זה, כלומר החל מרגע זה הנער אחראי למעשיו ועליו לקיים את המצוות.

כדאי לדעת כי גם בתרבות החילונית עורכים טקס בר מצווה לנערים כדי לכבד את המורשת היהודית ולהצהיר על ההשתייכות לעם היהודי, אך הטקס מהווה יותר אירוע לציון התבגרות ושינוי סטטוס.

חוגגים בר מצווה גם בתקופת הקורונה

עד התפרצות נגיף הקורונה כל המאמינים הקפידו על טקסי בר מצווה מרובי משתתפים, זהו אחד המנהגים החשובים ביותר ואין צורך לוותר על האירוע החשוב והמרגש גם בתקופה הנוכחית. אמנם, אין אפשרות להזמין את כל המשפחה, החברים והשכנים אך עדיין ניתן לתכנן טקס בר מצווה מרגש וייחודי, וכדי לאפשר לכל המשפחה והחברים לקחת חלק פעיל באירוע כדאי להכיר אמצעים טכנולוגיים מתקדמים לשידור הטקס באמצעות תוכנות משוכללות ואינטרנט מהיר.

לאחר העלייה לתורה אפשר לערוך אירוע פרטי בחיק המשפחה הקרובה, להזמין אורחים לפי שיטת הקפסולות ובהתאם להנחיות העדכניות והמחייבות, וכדאי לבחור רעיונות מקוריים לשרוג האירוע. כך לדוגמה, ניתן להפתיע את חתן השמחה והנער הנרגש באמצעות הקרנת מצגת בר מצווה מקורית עם מוזיקה חסידית נעימה ברקע ומעברים מונפשים.

כמו כן, אפשר לתכנן עלייה לתורה בכותל המערבי, בכפוף להנחיות המשתנות ובהתאם להוראות שנקבעו על ידי מנהלת הכותל. ניתן להזמין להקה המלווה את חתן השמחה עם תופים, כינורות ושופר, ולאחר האירוע אפשר לצאת לפיקניק משפחתי, לטייל באתרי מורשת והיסטוריה חשובים בעיר הקודש ועוד.

אם מתכננים אירוע משפחתי מצומצם בבית כדאי לחשוב על רעיונות מקוריים לשדרוג החוויה לנער ולכל המשתתפים, למשל הופעה של זמר אהוב, ארוחה יוקרתית עם מנות שף כשרות וטעימות, קישוטים מקוריים ועוד.

מדריך מקוצר
מדריך מקוצר פלאשבק הפקות - רונן הרצוג