10 עקרונות לשידוכים שלמדתי מאליעזר ורבקה

השבת קראנו את סיפור השידוך שבין רבקה ליצחק. התורה מאריכה עד שאמרו חז"ל "גדולה שיחתן של עבדי אבות מתורתן של בנים".

צוריאל גביזון , ב' בכסלו תשפ"א

10 עקרונות לשידוכים שלמדתי מאליעזר ורבקה-ערוץ 7
דייטים
istock

בפרויקט 252 אנחנו לומדים בכל שבוע עקרונות ותובנות למציאת זוגיות נכונה. מסתבר שפרשת השבוע שקראנו מלאה בתובנות כאלו, רק צריך לפתוח את העיניים. אלו התובנות אני מצאתי:

#1 "לא תיקח אישה לבני מבנות הכנעני" -

המרחק לא קובע. אברהם שולח את אליעזר לקחת אישה עד חרן, רק כי שם הוא ימצא את האישה המתאימה לו. הציעו לכם הצעה טובה אבל המרחק ביניכם גדול? אל תפסלו את ההצעה הזאת. המרחק לא מהווה קריטריון להכרעה!

#2 "כי אם אל ארצי ואל מולדתי תלך"

הצעות מעדה דומה - יוצרות קלות גדולה יותר בקשר הזוגי. אני לא גזען, אבל זאת עובדה - אנשים מסתדרים טוב יותר עם בעלי מנטליות דומה לשלהם. אז כמובן, לא לפסול על זה, אבל אם יש כמה הצעות דומות, ואחת ההצעות היא מהעדה שלכם - תנו להצעה הזאת יתרון.


#3 "והנערה טובת מראה מאוד"

אין הזדמנות שניה לרושם ראשוני. השקיעו ברושם הראשוני שלכם, הגיעו לפגישה מסודרים ונאים - כדי שאת מחסום המראה החיצוני תעברו בקלות, ותוכלו לצלוח אותו ישר לדברים העמוקים יותר.

#4 "ותאמר: גם לגמלך אשאב!"
הפתיעו את הצד השני, וגרמו לו להישבות בקסמיכם. עשו יותר ממה שאתם מדברים, אל תיכנסו לחשבונות ופינקסנות של "מה אני נתתי ומה הוא נתן", אלא העניקו לו את המירב שאתם יכולים,
בלי לחשוב על מה שיוצא לכם מזה.

ובכלל - שידוכים אוהבים חסד. רוצים למצוא את החצי השני? לכו למקום שבו עושים חסד: בזירה בה כל אדם יוצא מד' אמותיו ועוזר לאחרים - כך גם אפשר לחוש איך הוא יחווה משפחה ונתינה אינסופית.

#5 "והאיש משתאה לה, מחריש לדעת"

אל תמהרו לקבל החלטה על סמך רגע אחד. גם לא צריך לחשוב כל רגע ורגע מהפגישה האם נעים לי או לא. קחו את הזמן, התנהלו בטבעיות, ורק פעם בכמה דייטים עשו עם עצמכם חשבון האם באמת נחמד לכם וכדאי להמשיך, או לא.

#6 "ויקח האיש נזם זהב ושני צמידים על ידיה"

התרשמתם מהצד השני לטובה? אל תשמרו בבטן. החמיאו לו. תנו פידבק חיובי על המעשים שלו.
עידוד ומילה טובה יגררו בהכרח המשך של המעשים מצדו. אל תייבשו את הצד השני - מחמאות, פידבקים, מתנות קטנות.

#7 "ויאמר ברוך ה' אלהי אדוני אברהם אשר לא עזב חסדו..."

לא להפסיק להתפלל ולהודות לה' על ההזדמנות שנקרתה בדרככם. גם אם הדייט כשל - הודו על כך,
ונסו למצוא את הנקודה הטובה שלמדתם מהקשר.


#8 "מה' יצא הדבר"

בכל התהליך תמיד חשוב לזכור שיש כאן שותף שלישי. הקב"ה נמצא אתכם בתהליך ומלווה אתכם בכל צעד. אם הוא טבע בכם את המשיכה וההרגשה ש'זה זה' - לכו על זה.

#9 "ויצחק בא מבוא באר לחי רואי"
רש"י על הפסוק כותב, שבזמן שאברהם דאג לשידוך של יצחק גם יצחק דאג לשידוך של אברהם: "שהלך להביא הגר לאברהם אביו שישאנה". רוצים שידוך? דאגו גם אתם לשידוכים של אחרים.

#10 "ותקח הצעיף ותתכס"

צניעות מולידה אהבה. היו צנועים בקשר שלכם, אל תחצינו אותו כלפי חוץ. שמרו על גדרי צניעות במהלך הדייטים, השאירו את גילויי החיבה שלכם לביתכם פנימה, לאחר החתונה.

אלו עשרת העקרונות שמלמדת אותנו הפרשה על מציאת זוגיות. בטוח שיש עוד - ואשמח שתשתפו אותי בחידושים שלכם.

הכותב הינו יזם פרויקט 252. להצטרפות לפרויקט לחצו כאן.