איראן מודה: מפרים את הסכם הגרעין

שר החוץ האיראני זריף מודה שארצו החלה להשתמש בצנטריפוגות מתקדמות והצהיר כי יהיה מוכן להסכם חדש לארה"ב.

ניסן צור - ערוץ 7 , ב' בכסלו תשפ"א

איראן מודה: מפרים את הסכם הגרעין-ערוץ 7
שר החוץ האיראני מוחמד זריף לאחר הסרת הסנקציות
צילום: רויטרס

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, מודה כי איראן ממשיכה להפר את הסכם הגרעין ותעצור "רק אם ארה"ב תעמוד גם היא בהתחייבויותיה בהסכם".

בראיון שהעניק לכלי התקשורת באיראן אמר זריף כי "אם ארה"ב תממש את התחייבויותיה על פי החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 2231, אנו נבצע את ההתחייבויות שלנו במסגרת הסכם הגרעין. ניתן לעשות זאת באופן אוטומטי ואין צורך במשא ומתן. אך אם ארה"ב רוצה להצטרף מחדש להסכם הגרעין, נהיה מוכנים לנהל משא ומתן כיצד ארה"ב תוכל להיכנס שוב לעסקה".

בדבריו הוא למעשה הודה כי איראן אינה שומרת על התחייבויותיה בהסכם הגרעין שלא להעשיר אורניום מעבר לרמה של 3.67 אחוזים המאפשר ייצור חשמל אך לא הפעלת כור גרעיני. זריף דורש מארה"ב להסיר את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ על המדינה ולא תשתמש בזכותה להאשים באופן חד צדדי את איראן בהפרת ההסכם ולהטיל עליה סנקציות באופן עצמאי, אלא שהחלטה כזו תדרוש את אישורן של כל המעצמות החתומות על ההסכם.

איראן הודתה כי הפרה את ההסכם גם ע"י העשרת האורנים על ידי צנטריפוגות מתקדמות מדגם IR-2 שהוצבו במפעל התת קרקעי שלה בנתנז, למרות שהסכם הגרעין קובע כי היא יכולה להעשיר אורנים רק בעזרת צנטריפוגות מהדור הישן IR-1.

דו"חות של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קבעו בחודשים האחרונים כי איראן מפרה בקביעות את התחייבויותיה בהסכם הגרעין, אך כעת הודה זריף בראיון בפומבי כי איראן אכן מעשירה אורנים מעבר לרמה שהוסכמה ותעצור זאת רק במידה וארה"ב "תעמוד בהתחייבויותיה בהסכם הגרעין".