מהפכת המוניות השיתופיות יוצאת לדרך

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים סיכמה עם נציגי נהגי המוניות וחברות האפליקציות, על רפורמה חדשה שתאפשר נסיעה שיתופית במוניות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ב' בכסלו תשפ"א

מוניות
מוניות
צילום: פלאש 90

שרת התחבורה מירי רגב סיכמה היום (רביכי) בתום דיון בראשותה על רפורמה חדשה שתאפשר נסיעה במוניות שיתופיות, במתכונת שצפויה להיות אטרקטיבית לנוסעים ולנהגי המוניות כאחד וזאת כצעד נוסף למאבק בגודש בכבישים.

על פי הסיכום, משרד התחבורה יציג מונה חדש שיאפשר פתיחה במקביל של 4 נסיעות שונות, ושיעניקו הנחות שינועו בין 20-50% לנוסעים, על פי כמות הנוסעים שייסעו בפועל.

בבסיס הרפורמה החדשה עומדת ההבנה שהנסיעות השיתופיות צריכות להיות אטרקטיביות גם לנהגים וגם לנוסעים, על מנת שבניגוד לניסיונות עבר להפעלת תחבורה שיתופית, הפעם היא תהפוך לנחלת הציבור.

על פי הרפורמה, נוסע שיזמין נסיעה שיתופית יקבל הנחה על דמי ההזמנה, ועם הצטרפות נוסעים נוספים יזכה להנחות נוספות על מחיר המונה. המונה החדש יידע לחשב את כלל הפרמטרים לכלל הנוסעים בנסיעה השיתופית, והמחיר לנוסע יוכל להגיע עד 50% הנחה במידה ויצטרפו 4 נוסעים לנסיעה.

לרפורמה הוזמנו להצטרף כלל האפליקציות המציעות שירותי מוניות בישראל ובכירים בחברות האפליקציות השתתפו בדיון לצד נציגי נהגי המוניות ששותפים לרפורמה החדשה ונרתמו להצלחתה.

נסיעות המבחן במונה החדש כבר החלו ועל פי הנחיית השרה רגב ייעשו כל המאמצים על מנת להתחיל את הנסיעות השיתופיות בפועל כבר בתחילת 2021 תוך סיום עבודת המטה ותיקוני החקיקה הנדרשים לביצועו.

השרה רגב אמרה כי "בפעם הראשונה אנו עושים מהלך שיתופי אמיתי בין המוניות לחברות האפליקציות. אני מקווה שכולם יצטרפו למהלך הזה. זה לא היה קל להצליח לאזן בין הרצון לשמור על נהגי המוניות ופרנסתם ומצד שני לדאוג לציבור ולצרכן הישראלי. זהו מהלך של WIN WIN ואני מאמינה שנראה בו ברכה ועידוד של הציבור להמשיך ולעבור לתחבורה ציבורית ושיתופית".