השר ישראל כ"ץ
השר ישראל כ"ץצילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

שר האוצר ישראל כ"ץ אומר בראיון לעיתון "ישראל היום" שיתפרסם במלואו מחר כי ההודעה בשבוע שעבר בדבר דירוג האשראי של ישראל היא תשובה ניצחת למבקרים.

"במשך ימים ארוכים, פרשנים ופוליטיקאים מתנבאים ומייחלים להורדת הדירוג, ואז מגיעה הבשורה המצוינת שלא הורידו את הדירוג. אז במקום שהפרשנים יכו על חטא וינגבו את הביצה מהפנים, הם טוענים שהחברה המדרגת טעתה".

"יש פרשנים מגמתיים, כל השטרסלרים שעבר זמנם, שאבד עליהם הכלח. הם לא מבינים כלום. אליהם מצטרפים פוליטיקאים כמו יאיר לפיד, שאמר ש'בוודאות הדירוג יירד'. לא רציניים", אמר כ"ץ והוסיף, "השארת דירוג האשראי היא תעודת כבוד לכלכלה הישראלית וצל"ש למדינת ישראל ותשובה ניצחת לכל הפרשנים".

"שמעתי מפרשני השמאל תגובה שהכי מאפיינת: 'החברה לא מבינה במספרים ולא מבינה כלום, היא לא קוראת מאמרים כל שבוע ולא יודעת ששאול מרידור עוזב'. זה פשוט הזוי, הפרשנים האלה. אין להם בושה", דברי כ"ץ.

הוא ציין עוד כי "שמירת דירוג האשראי היא גם מדד ליציבות המשק. הם בודקים יכולת התאוששות בעתיד, יציבות, האם ישראל תחזור למסלול של צמיחה - ומוצאים שכן. אלו חברות רציניות, שדיברו עם הגורמים המקצועיים במשרד ואיתי, לא רכילויות ותקוות שווא של פרשנים שהיה להם יום אבל כשהדירוג לא ירד. החברות האלה הורידו דירוג לאנגליה, לאיטליה ולקנדה. הן לא ממצמצות, לא נותנות פרוטקציה. השארת דירוג האשראי פירושה שמה שאנחנו עושים בעניין הקורונה הוא נכון. הסכומים שאנחנו מוציאים על סיוע לעצמאים, לשכירים, לבעלי עסקים, הם נכונים. בחודש יולי, כשמספר חולי הקורונה החל לעלות, קמתי בבוקר עם מחשבה שצריך לבנות רשת ביטחון למובטלים. עד אז הארכנו את הסיוע כל חודש".

כ"ץ המשיך בקו התקיף שלו נגד ראש אגף התקציבים לשעבר שאול מרידור. "הראינו לו את הדרך החוצה. מרידור היה עסקן בלבוש של פקיד. הוא חבר לאופוזיציה כשחשב שהולכות להיות בחירות. הוא עשה את זה גם לשר כחלון. ברגע שמקדימים בחירות, הוא חובר לאופוזיציה נגד הממשלה. כשהתברר שאין בחירות, ישבתי עם היועמ"ש ואמרתי שאני מתחיל תהליך הדחה. בתוך שעה מרידור שם מכתב התפטרות וחסך לי את התהליך".