רכזי הביטחון תירגלו תרחישי חירום

בחטמ"ר שומרון ערכו השתלמות לכל הרבש"צים בגיזרה במטרה לחזק ולשמר את הכשירות המבצעית.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ג' בכסלו תשפ"א

ההשתלמות של רכזי הביטחון
ההשתלמות של רכזי הביטחון
צילום: דובר צה"ל

כחלק מגרף אימונים שנתי, התקיימה השבוע השתלמות בחטמ״ר שומרון לכלל הרבש״צים בגזרה, כדי לשמר את הכשירות של אנשי ההגנה ביישובים ואת הקשר המבצעי שלהם עם החטיבה.

את ההשלמות הוביל קצין ההגמ״ר של חטיבת שומרון, רס״ן עזריאל פרלמן, בשיתוף עם מחלקת הביטחון של מועצה אזורית שומרון.

ההשתלמות נחלקה לשניים: חלק עיוני וחלק של תירגול. בחלק העיוני, עברו הרבש״צים סקירה מבצעית על פיגועי עבר, בקרה וביקורת על צוות האבטחה והביטחון ביישובים, ולמידה על שימוש באמצעים טכנולוגיים בשגרה ובחירום.

מרבית ההרצאות עסקו בביטחון השוטף, מתוך נקודת הנחה ששגרה טובה עם ביטחון מוקפד והגנה שוטפת, מהווים גורם משפיע ואף מונע להגעה לחירום ויכולים להביא לתפעול טוב יותר של אירוע כשנדרשים בכך.

בחלקה השני של ההשתלמות תורגלו הרבש"צים. על מנת שכל אחד מהם יתורגל במספר תרחישים שנוגעים ליישוב בו פועל, התרגולות לא נעשו בשטח, אלא באמצעות דימוי אירוע 'בתנאי מעבדה'.

הרבש״צים חולקו לשלוש קבוצות, ובנוסף לכך שכל אחד תורגל במספר תרחישים, הם גם ראו כיצד רבש״צים של יישובים אחרים בגזרה מתמודדים עם התרגולות ויכלו ללמוד מכך.

במהלך כל תרחיש, הם קיבלו קולות קשר מקשר צבאי ואזרחי, שיחות טלפון ועשה מאמץ להמחיש את האירועים באופן אמיתי ככל הניתן על ידי שינויים מפתיעים בפקודות בקשר וביעדים משתנים.