דיוויד סאסילי עם ראשי ועידת רבני אירופה
דיוויד סאסילי עם ראשי ועידת רבני אירופה צילום: אלי איטקין

הרבנים הראשים וראשי אבות בתי הדין ממרבית מדינות אירופה התכנסו השבוע כדי לדון במכלול העניינים ההלכתיים המעסיקים את הקהילות היהודיות בעולם בתקופת משבר הקורונה.

את הכינוס פתח יו"ר הוועדה המתמדת הרב מנחם געללי בפרק תהילים לרפואת אב בית הדין של אירופה רבי חנוך ארנטרוי לאריכות ימים ושנים ובדברים לזכרו של הרב הלורד יונתן זאקס. דברים לזכרו נשאו גם רבה של צרפת רבי חיים קורסיה ורבה של רומא הרב שמואל די סייני.

בדיון עם נשיא הפרלמנט האירופי דיוויד סאסילי הביע נשיא הועידה ורבה של מוסקבה הרב פנחס גולדשמידט את חששות הקהילה היהודית באירופה מהחקיקה במדינות שונות המהווה איום על השחיטה או על המילה,והחשש המתמיד מפיגועים, כמו אלה בפריס, ניס ווינה בשבועות האחרונים.

הוא ביקש את הבטחתו של הנשיא סאסולי כי ההגנה שמהן נהנית כיום הקהילה היהודית תעוגן בחוק האירופי. 'אנו מוטרדים מהעלייה של הימין הקיצוני ברחבי אירופה והסכנות הנשקפות לקהילות דתיות בגלל הקיצוניות האסלאמית'.

הרב גולדשמידט תיאר את האנטישמיות כנגיף נוסף שיש להילחם בו ואמר כי על האיחוד האירופי לפעול למען שלומם של העם היהודי והקהילות היהודיות. "אני מבקש להסב את תשומת לבכם כי היהודים הם אלו שמביאים כיום את החיסונים נגד נגיף הקורונה לעולם. שלושת החיסונים שנמצאים בשלבים הסופיים נוצרו בידי מדענים יהודים; מודרנה – טל סאקס, פייזר – אלברט בורלא ומכון גמליא אלכסנדר גינזבורג, בעוד נגיף השנאה נגד יהודים רק מתפרץ ביתר שאת".

דיוויד סאסולי אמר בתגובה, "לא נסבול אנטישמיות ואלימות. אני מקבל את עמדתכם כי מדובר בנגיף מסוכן ועלינו מוטלת האחריות להילחם בו ביתר נחישות. אלימות פיזית וחילול מבנים או בתי קברות שחוו קהילות יהודיות ברחבי אירופה בלתי נסבלים. אין מקום לאדישות נוכח מעשים אלה ומדינות והאיחוד האירופי חייבות לאכוף צעדים מתאימים כלפיהם".

סאסולי דיבר בחום רב על התרומה שהעם היהודי תרם לאירופה ולאיחוד האירופי. הוא הדגיש את תפקידה של הדת בבניית עולם של אנשים שווים במגוון ובקידום האידיאל הדמוקרטי. לדבריו, קיום משותף וסולידריות הם עמודי התווך וחוט השדרה של האיחוד האירופי.

בתשובה לשאלות שהציגו המשתתפים בדיון, אמר נשיא הפרלמנט האירופי כי חופש הדת הוא ערך מכונן ויסודי של האיחוד האירופי וכי הוא משוכנע שיימצא הפתרון לאפשר אותו.

הוא שב והדגיש כי אירופה זקוקה לתרומות של כולם וכי אין זה מקובל לראות באנשים שונים בשל דתם. "כולם חייבים להרגיש בטוחים ומוגנים. זו היתה מטרת הקמת האיחוד האירופי וזה האתגר שלנו. להבטיח שאירופה תהיה מקום בו אף אחד לא צריך להיחשב למיעוט, אלא בו יהודים יכולים להרגיש בבית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו