מה חושב אובמה על מנהיגי העולם?

CNN חושפת פרק מספרו החדש של אובמה, בו הוא מפרט את דעתו על מנהיגי העולם. את מי כינה "אנליטית", ועם מי היה לאובמה מפגש "מנומנם"?

ניסן צור - ערוץ 7 , ג' בכסלו תשפ"א

מה חושב אובמה על מנהיגי העולם?-ערוץ 7
אובמה
Flash 90

בימים האחרונים נחשפו הדעות הלא מחמיאות של נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה על ראש הממשלה בנימין נתניהו, בספרו החדש "הארץ המובטחת".

אובמה תיאר את נתניהו כ"חכם, ערמומי וקשוח, המציג את עצמו כמגן העם היהודי ויצדיק כל צעד שישאירו בשלטון".

כעת חושפת רשת CNN כעת את דעתו של אובמה גם על מנהיגי העולם לשעבר איתם עבד לאורך שנות כהונתו.

על נשיא רוסיה פוטין כתב אובמה כי הוא מזכיר לו כמה מראשי המערכת הפוליטית בעיר שיקגו בה התגורר לאחר לימודיו. "פוטין היה כמו ראש מחלקה, למעט עם נשק גרעיני וזכות וטו במועצת הביטחון של האו"ם. עבור אנשים כמוהו חיים היו משחק סכום אפס: אולי אתה עושה עסקים עם מי שמחוץ לשבט שלך, אבל בסופו של דבר אתה לא יכול לסמוך עליהם", כתב אובמה על פי רשת CNN.

על אנגלה מרקל כתב אובמה כי מצא אותה "אנליטית" ואישר את הדיווחים כי בתחילת דרכו היא היתה מאוד סקפטית לגבי נאומיו. "לא נעלבתי, והבנתי שכמנהיג גרמני סלידה מדמגוגיה אפשרית היא כנראה דבר בריא", מצטטת CNN את אובמה מספרו החדש.

אחד המנהיגים איתם פיתח אובמה קשר טוב במיוחד היה ראש ממשלת בריטניה לשעבר דיוויד קמרון, אותו מכנה אובמה בספרו "בעל בטחון עצמי קליל של אדם שמעולם לא נלחץ יותר מדי מהחיים" ומציין כי קמרון הפגין שליטה יוצאת דופן בסוגיות רבות.

לעומת מרקל "האנליטית", את נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי מתאר אובמה כ"שונה לחלוטין מאנגלה מרקל. היו לו התפרצויות רגשיות ורטוריקה מופרזת, אך הוא היה גם משעשע. הערכתי את הנועזות, הקסם והאנרגיה שלו".

מפגש קשה במיוחד היה לאובמה עם נשיא סין לשעבר, חו ג'ינטאו. "המפגש היה מנומנם, וכל הנסיונות שלי לשנות את מצב הרוח גררו רק מבט ריק מצידו", כותב אובמה.