גנץ נכנע ללהט"ב: 'הורה 1' ו'הורה 2' במקום 'אב' ו'אם'

שר הביטחון הורה לשנות את הניסוח של מאות טפסים במשרד הביטחון בהתאם לדרישותיה של קהילת הלהט"ב, למרות שהכנסת דחתה הצעת חוק דומה

ערוץ 7 , ג' בכסלו תשפ"א

בני גנץ
בני גנץ
צילום: רויטרס

שר הביטחון בני גנץ הנחה להחליף את ההגדרות 'אב' ו'אם' בכל הטפסים בהם נעשה שימוש במשרד הביטחון ל'הורה 1' ו'הורה 2'.

מדובר במאות טפסים בכל אגפי המשרד שישונו בקרוב בהתאם להנחיה שהוציא השר.

נציין כי הנחייה דומה הוציא לאחרונה גם שר המשפטים אבי ניסנקורן ממפלגתו של גנץ, וזאת לאחר שהצעת החוק שביקשה לחייב את כל משרדי הממשלה לעשות את השינוי לא אושרה בכנסת.

שר הביטחון בני גנץ אמר כי "זהו צעד סמלי וחשוב מצידנו – 'המדינה' בהכרה בקשת המשפחות ואורחות החיים. ביקשתי מכל שרי כחול לבן להתחיל בעבודת מטה במשרדיהם, כדי שנוכל לתת לכל האזרחים, בכל המשרדים – תחושה שהם חלק, ומתוקף תפקידי הנחיתי להחיל את השינוי במשרד הביטחון".

בשבוע שעבר פנה מנכ"ל ארגון 'בצלמו', שי גליק, למשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, בדרישה שתנחה את שר המשפטים אבי ניסנקורן שלא לפעול לשינוי נוסח בטפסים הקשורים למשרדו מההגדרות 'אבא' ואמא' ל'הורה 1' ו'הורה 2'.

במכתבו ציין גליק מספר מקרים שבהם התערבה זילבר בפעילות שרים שהיו לא לפי החוק לטענתה, "אזכיר לדוגמה כאשר שרת התרבות פעלה בניגוד לחוק והורתה לפעול לקיצוץ תקציבי תרבות במוסדות שתמכו בנכבה ובטרור הנחית אותה שזה אסור. כך גם פעלת מול שר החקלאות אורי אריאל שביטל תקני שירות לאומי לארגון 'בצלם' ו'אמנסטי'".

גליק הזכיר גם את פעולתה של זילבר מול השר ירושלים ומורשת השר זאב אלקין שביטל סיורים של ארגון השמאל 'עמק שווה' בפרויקט 'בתים מבפנים' "עוד באותו יום התערבת בעניין. בטוחני שאף כאן תתערבי בעניין ותנחי את השר לשמור על החוק".

"כמובן שככל שהחוק יעבור המצב יהיה שונה אולם אין ספק שלו החוק היה עובר וראש עיר היה קובע שהוא מצפצף על החוק וכותב בטפסים 'אבא' ו'אמא' בניגוד לחוק שעבר היית נוזפת בו. אין ספק שגם במקרה זה תנחי את השר הסורר לשמור על החוק", הוסיף.

אולם, זילבר דחתה את פנייתו של גליק וכתבה, "הנושא עליו אתה מלין מצוי תחת אחריותה של מ"מ מנכ"לית משרד המשפטים, הגב' סיגל יעקובי, ופנייתך תועבר ללשכתה להמשך טיפול".

"בתוך כך, אציין כי שינוי הטפסים הצפוי מבשר מגמה חיובית של הכללה והנגשת השירותים הציבוריים לכלל הקבוצות והמגזרים באוכלוסייה, תוך התייחסות מכבדת וראויה להורים ומשפחות באשר הם. לדידי, שינוי זה הולם את עקרונות היסוד של שיטתנו המשפטית בכל הנוגע לשמירה על כבוד האדם והבטחת השוויון לכלל האזרחים, עליהם נמנית גם האוכלוסייה הלהט"בית", הוסיפה.