אין דבר כזה אלימות כלכלית בפני עצמה

דמגוגיה זולה, הרבה שנאה ובוז למי שחושב אחרת ובעיקר שימוש ציני במצבן של נשים כדי לקדם חוק שיפגע בכולנו ובעיקר בנשים

נעמה זרביב , ג' בכסלו תשפ"א

נעמה זרביב
נעמה זרביב
צילום: ללא קרדיט

אתמול התקיים דיון נוסף בוועדת החוקה בנושא : חוק האלימות הכלכלית. שוברות שוויון יחד עם קואליציית הארגונים למען המשפחה פועלים למניעת החוק ההרסני הזה שיפגע בכולנו.

אציין חלק מהסיבות ואתייחס בהמשך בעיקר ל"רוח הדברים"

למה החוק לא טוב?

א. אין דבר כזה אלימות כלכלית בפני עצמה. אלימות כלכלית על שלל הדוגמאות שהובאו בוועדה מגיעה תמיד בתוספת אלימות נפשית או פיזית ולכך כבר יש מענה נרחב בחוק.

ב. עצירת תהליכי גישור  - החוקים הקיימים כיום, כולל תקנה שנוספה בשנים האחרונות, הביאו לעליה במספר הפונים לגישור בתהליכי הגירושין. החוק המוצע ישלול אופציה שכזו מיידית שכן עורכי הדין ישכנעו מיד את צדדיהם לנסות להרוויח כמה שיותר ובכך יסגרו את הדלת שנפתחה. 

ג. אם מדובר על אלימות כלכלית אז הרי מי ששולט בכסף ממילא ישיג את עורך הדין הטוב יותר וכך ממילא החוק לא יביא את הפתרון אולי אף להפך...

ד. עוד שלל טיעונים שכבר עלו כאן בעבר כמו - אפשרויות של בני משפחה לתבוע את הוריהם (שזה כמובן מכניס את הילדים באופן חוקי לתוך הסכסוך הזוגי שגם כך הם נמצאים בו עמוק ובניגוד לטובתם) 
אפשרויות של פרשנות של "תחושות" של אלימות או "תחושות" שאחד הצדדים מנע קידום קריירה לצד השני (גם אם באותו שלב בחיים זה נעשה בהסכמה כדי להתמקד למשל בגידול ילדים ..)  
ואפשרות לתבוע שנים אחורה ועוד ועוד. 

אולם מה שהכי ציער אותי בוועדה זה לראות את השנאה והדמגוגיה הזולה 

ראשית, שנאה לכל מי שדיבר שונה מהמיינסטרים. כשדברה גלי בת חורין שהיא ראש פורום קפה שפירא מיד התמלא הצ'ט בביטויים כמו: חשוכה, שייכת לשנות העבר, מאיפה הביאו אותה וכדו
(למזלי כשאני דיברתי לא ראיתי מה היה כתוב בצ'ט...)

שנית, ביטויים שכולם שנאת גברים בצורה קיצונית. מדברים על חוק שהוא לכאורה שוויוני ותוך כדי הדיון כולם מוטים בצורה חזקה לכיוון התחושה שכל הגברים אלימים וכל הנשים קורבנות. 

ואם זו התחושה בדיון בחוק מה יקרה כשהנושא יגיע לבית המשפט? מישהו עוד מצפה לאובייקטיביות? היו שם ציטוטים כמו:  "אתם ממשיכים לתמוך בגברים אלימים" "פשעים ואלימות שמבוצעים על ידי גברים" "אנו פונות בשם הנשים והילדים" 

בחור אחד סיפר על הגירושים הקשים שעבר ומיד כתבו בצ'ט שהוא "עם רגשי נחיתות" ועוד כמה ביטויים פוגעניים. מעניין שעל אישה שיצאה מאלימות אף אחד לא היה מעז להגיד שיש לה רגשי נחיתות. 

אחת הדוברות אף ספרה על ספר שכתבה בשם : 'בן הזוג הטורף' וכולם הקשיבו בעיון ובאמפתיה. מעניין אם הגבר היה כותב ספר 'בת הזוג הטורפת' מה היה קורה לו... 

ולבסוף העצוב ביותר בעיני - הביאו סיפורים של נשים שחוו סוג של אלימות. כל הנשים היו ממצב סוציו אקונומי לא גבוה. 

כאחת שליוותה ועד היום מלווה נשים שיצאו מאלימות וכאחת שמדברת ומנסה להסביר בכל מקום שאלימות מתקיימת בכל המעמדות ומתרחשת בכל המקומות - לשמוע את הנשים שהביאו  לדיון (בעיני הן גיבורות בכל אופן !!) ולהמשיך לדבר בהתנשאות כאילו איזה יופי כל אנשי הוועדה מתייחסים 'ממרום מושבם' אל 'הנשים המסכנות'... בעיני זה הכי עצוב 
וזה כמובן לא עוזר לאף אחד. לא לנשים. לא לגברים ולא לכולנו כחברה. 

את החוק הזה צריך להוריד מיד מסדר היום ואת השיח חייבים לשנות. אלימות במשפחה מתרחשת בכל גווני האוכלוסייה, ופוגעת גם בגברים, גם בנשים וגם בילדים. ומול התופעה הזו צריך להתמודד ביושר ובאומץ

הכותבת היא יו"ר שוברות שוויון