סמוטריץ' לדרעי: פרצה שתביא התבוללות

ח"כ סמוטריץ' מבקש מהשר דרעי לפעול למניעת התערבות של בג"ץ ברישום מי שהתבררו כלא יהודים במהלך הליכי בירור יהדות של קרוביהם

ערוץ 7 , ג' בכסלו תשפ"א

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: גילי יערי, פלאש 90

ח"כ בצלאל סמוטריץ' פנה הבוקר (חמישי) במכתב לשר הפנים אריה דרעי, לאחר שזה הגיב למכתב ההתרעה של סמוטריץ' בסוגיית הגיור.

"בפתח הדברים אבקש את סליחתך. מהאמור במכתבך נראה כי ראית במכתבי 'הטפת מוסר' ונפגעת מכך. קטונתי. איני יודע מהיכן ניתן היה לראות זאת במכתבי, שלא בא אלא לעורר לנושא דחוף ומהותי, שחששתי שנשכח בשטף עשייתך החשובה", ציין.

לדבריו, מדובר ב"נושא שעד כה לא זכה להתייחסות בכנסת הנוכחית, ואם לא יקבל התייחסות נחושה בימים הקרובים עלול להיות בגדר 'מעוות לא יכול לתקון'. מכל מקום, אם יצאה תקלה מתחת ידי והדברים פגעו בך מובן כי אני מתנצל על כך".

סמוטריץ' הוסיף, "לגופו של עניין, קיבלתי בתודה ובברכה את תשובתך למכתבי ואני שמח שמכתבי הגשים אל תכליתו וזירז למזורזין. שמחתי לראות שבעקבות מכתבי הניח ח"כ ארבל מחדש את הצעת חוק הגיור הממלכתי (שקיבלה פ' יומיים לאחר מכתבי). מוטב מאוחר מלעולם לא. מובן כי המבחן אינו בהנחת ההצעה על שולחן הכנסת אלא בהפעלת כל כובד המשקל הקואליציוני הנדרש בכדי לקדם אותה בשקידה ראויה במהירות האפשרית, ולוודא כי הודעת העדכון שעל המדינה להגיש לבג"ץ ב-30 לחודש הזה למניינם תכלול הצהרה ברורה בדבר הכוונה לחוקק את החוק וממילא לייתר את העתירה ולהורידה מסדר היום".

"מסגנונו הנחרץ של מכתבך ניתן להניח שלא תשקוט עד אשר אם עשית את אשר הצהרת כה. כאמור במכתבך ובמכתבי, אתמוך בכך בכל כוחי, וכך גם יתר חבריי", הבטיח.

"בהזדמנות זו אבקש להזכיר את מכתבי אליך מיום כ"ג בתמוז (15 ביולי 2020), בעניין בג"ץ הבוגדת (פגיעה קשה של בג"ץ בקדושת המשפחה) ואת הצורך לגדור פרצה זו בכרם ישראל בחוק. עד כה לא ראיתי על שולחן הכנסת ו/או הממשלה הצעת חוק כאמור, ואני חושש מאוד מפסק דין חמור שיינתן בעניין בתקופה הקרובה", הוסיף סמוטריץ'.

בהמשך מכתבו הפנה סמוטריץ' את תשומת לבו של דרעי לסכנה נוספת המתרגשת מכיוונו של בג"ץ, "עוד אזכיר סכנה נוספת שהתרגשה אלינו בימים שבין מכתבי האחרון אליך לבין תשובתך אליי. הדברים אמורים כלפי צו על תנאי שניתן שלשום בבג"ץ נגד הרבנות הראשית והנהלת בתי הדין הרבניים בעניין רישום מי שהתבררו כלא יהודים במסגרת הליכי בירור יהדות של קרובי משפחתם. מדובר בפרצה נוספת שעלולה להביא לנישואי תערובת והתבוללות ולפגוע קשות באחדות העם".

לדבריו, "גם בעניין זה קיימת כבר זמן רב הצעת חוק שהוכנה זה מכבר על ידי בתי הדין ונראה, לכאורה, כי היא אינה מסובכת להעברה (מהותית בעניין זה ישנה הסכמה בין כל גורמי הממשלה, לרבות היועץ המשפטי לממשלה ואנשיו, והבעיה היא העדרו של חוק שיסמיך את הנהלת בתי הדין להחזיק את המאגר האמור). למרות קיומה של הצעת החוק האמורה, לא פורסם עד כה תזכיר חוק ממשלתי או הצעת חוק פרטית מקבילה. גם עניין זה הינו בהול, בשל העובדה שבג"ץ קצב למדינה את המועד להגשת תשובתה לצו על תנאי בתוך 60 ימים בלבד".

"עוד אזכיר את הבטחתך טרם הבחירות, מתוך תפקידך ואחריותך כשר הפנים האחראי על הרשויות המקומיות, לדרוש בכל הסכם קואליציוני עתידי את תיקון החוק לסגירת הפרצה בסטטוס קוו בהפעלת התחבורה הציבורית בשבת על ידי הרשויות המקומיות. הבטחה שעוד לא מאוחר לקיים. כללו של דבר, בימים האלה ממש אנו בעיצומה של מתקפה רבתי מצידו של בג"ץ נגד המשכיות העם היהודי וקדושתו. למרבה הצער, מפלגתי ואני הושארנו על ידכם באופוזיציה ולכן השפעתנו בעניין קטנה, ומלא כובד שרשרת הדורות מוטל על כתפיך ועל כתפי שותפיך למפלגות החרדיות החברים בקואליציה. ומי יודע אם לעת כזאת הגעת למלכות. התכתשות בינינו לא תתרום לעניין. הבה ונשלב ידיים לשמירת העם היהודי ואחדותו", חתם סמוטריץ'.