הילכו שניים יחדיו?

למרות המחיר שכל אחד מהם משלם על שיתוף הפעולה ביניהם, המשך השותפות של בנט וסמוטריץ' יחזק את הישגם הצפוי בבחירות שייערכו בקרוב

עמנואל שילה , ד' בכסלו תשפ"א

הילכו שניים יחדיו?-ערוץ 7
נפתלי בנט ובצלאל סמוטריץ'
צילום: Yonatan Sindel/Flash90     

1

לפני שבועיים כתבתי כאן על הנס הפוליטי שקרה לנפתלי בנט. הסכסוך האישי שנפל בין בני הזוג נתניהו לבני הזוג הפוליטי בנט-שקד, העמיד מחסום בלתי עביר בדרכו של בנט אל מקומו הטבעי בליכוד עוד בטרם דרכה רגלו במערכת הפוליטית.

לכן מתחילת דרכו הפוליטית בנט חתר לבסס לעצמו פלטפורמה של מפלגת שלטון אלטרנטיבית לליכוד. רוב הזמן התכנית הזאת נראתה כמו חלום רחוק, חזון מנותק מהמציאות. אבל אז באו שני המשברים הקשים שטלטלו את המדינה, ערבבו את הקלפים הפוליטיים והפכו את החלום לריאלי יותר מאי-פעם.

תחילה בא משבר התיקו הפוליטי בין הגושים, שלושת מערכות הבחירות שהסתיימו ללא הכרעה, ולבסוף הקמת הממשלה המנופחת, המסוכסכת, המקרטעת והלא-מתפקדת. כל אלה המאיסו על אנשים רבים את שני הצדדים הניצים גם יחד. בוחרים רבים מחפשים כעת אלטרנטיבה למנהיגותם של בנימין נתניהו ובנימין גנץ. בנוסף, המשבר הבריאותי והכלכלי העמוק של הקורונה והטיפול הלקוי של ממשלת ביבי-בני בגל השני של המגיפה, אפשרו לבנט להתבלט בטענתו שיש באמתחתו פתרונות ודרכי פעולה טובים יותר שיכולים להוציא אותנו מן הבוץ.

לאחר הצלחתו הראשונית בהבנת חומרת המגיפה ובטיפול בגל הראשון, נתניהו שילם מחיר כבד על חודשים שבהם הזניח את המאבק בקורונה. באותם חודשים בנט הצליח להצטייר כמושיע ולשאוב מנדטים גם מהליכוד וגם ממאוכזבי כחול-לבן, אנשי מחנה רק-לא-ביבי. אלה הבינו כבר שלא גנץ יהיה זה שיוציא את נתניהו מבלפור, והחלו לחשוב שמבחינתם גם בנט יכול לבוא בחשבון לתפקיד לא-ביבי.

בנט מצדו, בין השאר גם כדי להקל על תומכיו החדשים מהמרכז ולהדק את אחיזתו בהם, הפך את מפלגת ימינה למפלגת הקורונה, והוריד לחצי התורן דגלים מרכזיים שבהם נופף בעוז בעבר. בהצהרות שבנט משמיע כעת הוא מוותר על טיפול בשני נושאים שבעבר היו בראש מעייניו: ההתיישבות ומערכת המשפט. הוא דבק בקו של "לא קורונה לא מעניין" שהביא אותו עד למעלה מ-20 מנדטים בסקרים.

בנט עושה זאת, לדבריו, כי הוא משוכנע שיש לשים כעת בצד נושאים שנויים במחלוקת ולהתאחד במאבק נגד פגעי הקורונה. אבל לא פחות מכך, גם משום שזו הדרך שלו לקבל את תמיכתם של מצביעים שדעותיהם בענייני משפט קרובות יותר לאלו של ניסנקורן, ובענייני ביטחון והתיישבות לדעותיו של יאיר לפיד.

2

הבעיה הגדולה של בנט היא ש-20 פלוס המנדטים שלו נמצאים כרגע רק בסקרים. טרם נקבע מועד לבחירות הבאות, שבו הוא מייחל לראות אותם מתממשים לכדי מציאות אלקטוראלית ופוליטית. בנט יודע שכמו מפלגות אווירה אחרות שהצליחו בעבר לתפוס רוח חולפת ולהמריא, גם האלקטורט הגבוה שהסקרים נותנים לו כעת הוא במידה רבה תוצר זמני של תקופת הקורונה. התקווה של בנט היא שתפקודו כראש ממשלה, או לפחות כשר ביטחון קבוע והאיש החזק בקואליציה עתידית, יבססו את מעמדו כראוי להנהגת המדינה בציבורים רחבים, ויבטיחו לו תמיכה רחבה קבועה גם לאחר שהקורונה תחלוף. וכאן השאלה הגדולה היא מה יקדם למה - הבחירות שבהן יתורגמו תוצאות הסקרים למנדטים או סוף משבר הקורונה.

במבט מהזווית הזאת, הבשורות הטובות אודות חיסונים יעילים לקורונה שאוטוטו מגיעים הן בשורות רעות לבנט מבחינה פוליטית. כי אם בעת שיתקיימו הבחירות משבר הקורונה יהיה כבר מאחורינו באופן מלא או לפחות חלקי, אף אחד לא מבטיח לבנט את המשך תמיכתם של המנדטים החדשים שלו. אפשר לשער שבמקביל לצניחת העקומה של התפשטות הקורונה, תירשם גם ירידה בעקומת המנדטים של ימינה. לפחות חלקם יחזרו אל המקום שממנו באו, מי לליכוד ומי למפלגות גוש המרכז-שמאל.

כדי שיוכל להמשיך לחלום על בחירתו לראשות הממשלה בעתיד הקרוב, בנט צריך לתלות את תקוותו בבני גנץ וחבריו. אם ראשי כחול-לבן ירכינו ראש, יקפלו את האולטימטום ויסכימו לקבל את הדחיות בהעברת תקציב המדינה, ייתכן שהבחירות הבאות יתקיימו כששיאו של משבר הקורונה כבר מאחורינו. גם אז בנט יוכל להיבנות חלקית מספיחים כלכליים ואחרים של המשבר שילוו אותנו בשנים הבאות, אבל ספק רב אם זו תהיה מקפצה חזקה דיה להביא אותו אל כס השלטון. וזו אחת הסיבות שבגללן אסור לבנט לוותר על השותפות עם בצלאל סמוטריץ'.

3

אם הבחירות הבאות יתקיימו כשמשבר הקורונה עדיין בתוקפו, יהיו מי שינסו לתקוף את השותפות עם סמוטריץ' כדי להרחיק מבנט את מצביעיו החדשים. ספק אם הטקטיקה הזאת תעבוד. סמוטריץ' הוא אחד האנשים הכי חשופים ומוכרים לציבור במערכת הפוליטית. השותפות של בנט איתו איננה דבר חדש, והסקרים מוכיחים שהבוחרים לא נרתעים מכך - אולי בזכות הקדנציה העניינית והמוצלחת שעשה סמוטריץ' במשרד התחבורה. מה שדי ברור הוא שאם הבחירות הבאות יתקיימו לאחר משבר הקורונה, הליכוד ואחרים ינסו להציג את בנט כאופורטוניסט שהתפרק לחלוטין מאידיאולוגיה ימנית רק כדי למשוך אליו בוחרי מרכז.

אפשר לשמוע את הטיעון הזה כבר כעת בדבריהם של פרשנים פוליטיים אוהדי ראש הממשלה. במצב כזה, השותפות עם סמוטריץ' שמחויבותו האידיאולוגית לא ניתנת לערעור תהיה תעודת היושר האידיאולוגית לימניותו של בנט. לאחר האובדן הצפוי של חלק מהמנדטים ילידי הקורונה, בנט יזדקק מאוד למליץ היושר סמוטריץ' כדי לשמר אצלו את הבייס הימני ולמנוע קריסה דומה לאלו שחווה במערכות בחירות קודמות.

4

במערכת הפוליטית יש רבים שמקווים לפירוק השותפות בין הימין החדש לאיחוד הלאומי. נתניהו והליכוד מקווים לכך כדי להחליש את כוחו של בנט. בציבור הדתי-ליברלי יש מיעוט קטן אבל קולני שהשותפות עם סמוטריץ' החרד"לי היא לצנינים בעיניו. מנגד, בקרב תומכי רסיסי המפלגות הדתיות יש מי שמקווים לעבור את החסימה לאחר שסמוטריץ' ייפרד מבנט וייאלץ לחבור אליהם. באגף התורני-חרד"לי יש מי שהשותפות עם בנט הדתי-ליברלי היא לצנינים בעיניהם מסיבות דתיות ואידיאולוגיות.

סמוטריץ' יודע שהוא צפוי לשלם מחיר על המשך השותפות עם בנט. גם הליכוד וגם מפלגות השמאל עלולים להפוך אותו לשק החבטות של התעמולה שלהם. הם ינסו לגרוע מנדטים מבנט על ידי התקפה על השותפות עם סמוטריץ' החשוך, הגזען, ההומופוב ושאר גידופים וכינויי גנאי. לעומת זאת, בריצה נפרדת סמוטריץ' יתמודד בעיקר על הקול הדתי-לאומי. מחוץ לזירת המאבק על ראשות הממשלה, סמוטריץ' יישאר מתחת לרדאר. יריביו הפוליטיים של בנט יצטרכו לחפש דרכים אחרות לתקוף אותו.

לסמוטריץ' יש כעת הזדמנות נדירה להשיג בריצה נפרדת 5-6 מנדטים מהציונות הדתית, לסכור את פי המקטרגים על כך שהוא מעולם לא הוכיח את כוחו האלקטוראלי, ולבסס את מעמדו כמנהיג הפוליטי של הציונות הדתית. מצבו לעומת מתחריו במגרש הציוני-דתי מעולם לא היה טוב יותר.

5

למרות שלכל אחד מהם יש נימוקים טובים למה להיפרד, נראה שגם בנט וגם סמוטריץ' מבינים שביחד הם חזקים יותר. ומעבר לשיקולים פוליטיים, יש בין השניים הללו יחסי אמון, הבנה והערכה הדדית ושיתוף פעולה פורה. הם יצטרכו כמובן להגיע להסכמה איך לחלק את העוגה. לא תהיה מחלוקת על כך שבנט הוא כעת השותף הבכיר שמביא את רוב המנדטים, אבל גם אין לצפות שסמוטריץ', שהלך עם בנט למדבר האופוזיציוני, יוותר על חלקו היחסי בעליית ערך המניה של השותפות הפוליטית שלהם.

בסיבובים קודמים, ההתמקחויות וכיפופי הידיים שנמשכו עד לרגע האחרון היו אחד הגורמים לבריחת קולות אל הליכוד. טוב יעשו השניים אם יזדרזו הפעם להגיע להסכמים זמן רב לפני מועד הגשת הרשימות.

לתגובות: eshilo777@gmail.com