כתב אישום נגד צעיר בדואי שתכנן פיגוע נגד שוטרים וחיילים בהר הבית

ערבי ישראלי, תושב העיר הבדואית רהט, מואשם בניסיון רצח ובאחזקת סכין לאחר שנעצר בידי המשטרה בדרכו לבצע פיגוע טרור בהר הבית

ערוץ 7 , ג' בכסלו תשפ"א

הר הבית
הר הבית
iStock

פרקליטות מחוז דרום הגישה הבוקר (חמישי) לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום ואליד אבו מדיעם, צעיר כבן 20 תושב רהט, אשר ניסה לבצע לפני כשבועיים פיגוע בהר הבית.

אבו מדיעם הגיע לעיר העתיקה בירושלים, כשהוא מצויד בסכין ובמברג, והיה בדרכו להר הבית לבצע פיגוע ממניע לאומני ולמות כ"שאהיד".

כתב האישום מייחס לאבו מדיעם ביצוע עבירות של נסיון רצח שהוא מעשה טרור והחזקת סכין.

על פי עובדות כתב האישום, בעקבות כעס שצבר אבו מדיעם כלפי אנשי ביטחון יהודים, גמלה בליבו ההחלטה לבצע פיגוע בשוטרים יהודים בהר הבית ולמות כ"שאהיד".

ב- 6 בנובמבר החליט אבו מדיעם להוציא לפועל את תכנית הפיגוע באותו לילה, ולגרום למותו של שוטר או חייל, באמצעות דקירה בסכין בצוואר.

טרם צאתו לירושלים, ניגש אבו מדיעם לאשתו, סיפר לה על תכניתו לבצע פיגוע, נפרד ממנה לשלום, וביקש ממנה לא לספר לאיש על התכנית. אשתו ניסתה להניא אותו מתכניתו, אך ללא הועיל. אבו מדיעם הצטייד בסכין יפנית, התקשר לחבר וביקש ממנו לעשות לו טובה ולהסיעו לירושלים על מנת להתפלל. הוא אף חיפש לרכוש גז מדמיע וסכין, אך לא מצא בשעת לילה.

במהלך הנסיעה, התנהגותו של אבו מדיעם עוררה את חשדו של החבר, אשר שאל אותו האם הוא מתכנן לבצע פיגוע. אבו מדיעם השיב בחיוב ואז החבר עצר את הרכב ואמר לו לרדת ולחשוב שוב על מעשיו.

אבו מדיעם הגיב ואמר כי צחק, וכי הוא נוסע לירושלים על מנת לפגוע במי שפגע בכבודה של אשתו, מה ששכנע את החבר להמשיך בנסיעה. תוך כדי כך הוציא מברג מתא ברכב והסתיר אותו בבגדיו, לא ענה לשיחות ולהודעות מאשתו, ואף כתב לה שאם תגלה אודות התכנון שלו, היא מגורשת.

מכתב האישום עולה, כי החבר הסיע את אבו מדיעם לשער שכם, "באב אלעמוד", שם ירד מהרכב סמוך לשעה 1:00 בלילה והחל לצעוד ברחובות העיר העתיקה עד שהגיע סמוך לשער האריות, כשהוא מחפש אחר הכיוון ממנו יוכל להגיע למסגד אלאקצא בהר הבית. אולם, שוטרים שביצעו סיור במקום הבחינו בו והוא נעצר.

הפרקליטות מבקשת לעצור את הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו.