בדיקת הקורונה הביתית – מהפכה

ד"ר דני זאבי: בדיקות הקורונה הבייתיות שאושרו על ידי ה-FDA הן לא פחות ממהפכה, גם יעילות ברמה הגבוהה ביותר וגם זולות ופשוטות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ג' בכסלו תשפ"א | עודכן: 01:07

בדיקת הקורונה הביתית – מהפכה-ערוץ 7
בדיקות קורונה
צילום: פלאש 90

בדיקת קורונה ביתית חדשה אושרה על ידי ה-FDA. איך פועל המנגנון שנותן תשובות בתוך חצי שעה ועד כמה ניתן לסמוך על מערכת ביתית שכזו? על כך שוחחנו עם ד"ר דני זאבי ראש החוג לביוטכנולוגיה במכללה האקדמית הדסה.

"זה סוג של מהפכה כי הבדיקה היא בדיקה עם רגישות דומה לזו של בדיקות ה-PCR שעושים במעבדות מתוחכמות ומצד שני היא מאוד מהירה ובתוך חצי שעה מקבלים תשובה ואפשר לעשות אותה בבית. השילוב הזה לא היה קיים עד היום", אומר ד"ר זאבי ומספר:

"יש היום שלושה סוגי בדיקות עיקריים שמשתמשים בה. הראשון הוא בדיקת ה-PCR שהיא מאוד רגישה וטובה, אבל צריך לעשות אותה עם מיכון מאוד יקר ומתקדם, עם צוות מאוד מיומן ובמעבדות שמצריכות תקציב גבוה להקמתן. בקצה השני יש בדיקות מהירות, בדיקות האנטיגנים, סוג נוסף של בדיקות הן בדיקות הסופיה שהן מהירות וניתן לעשות אותן בשטח עם ציוד פחות מתקדם וציוד פחות מתוחכם אבל הרגישות של הבדיקה היא יותר נמוכה".

לעומת שני סוגים אלה של בדיקות קיימת כעת הבדיקה החדשה ש"מבחינה טכנולוגית היא קרובה מאוד לבדיקות PCR מבחינת הרגישות שלה ומבחינת הנוחות היא דומה לבדיקות המהירות ולכן ניתן לבצע אותן בבית. היא משלבת את הדברים הטובים של שני סוגי הבדיקות ומאפשרת לאתר כמעט לחלוטין את כל מי שמדבק ומצד שני בזול ובתנאים בייתיים".

עד כמה ניתן להסתמך על הבדיקה החדשה? "על פי הדיווח של חברת לוסירה, שפיתחה את הבדיקות, מדובר בתוצאות כמעט כמו של PCR, כלומר מעל תשעים אחוז. אני מניח שהדיווח הזה נכון לאור האישור של ה-FDA, אבל גם אם התוצאות תהיינה קצת פחות טובות זו עדיין מהפכה".

ד"ר זאבי מספר כי מדובר בחברה הראשונה שמקבלת את האישור לבדיקות הבייתיות אך חברות רבות ברחבי העולם מנסות לפתח טכנולוגיה שכזו, בין השאר גם חברה ישראלית מנסה להגיע אל היעד, ולכשהחברות הללו יגיעו ליעדן ניתן יהיה לרכוש ערכת בדיקה שתישאר בבית למקרה שאדם רוצה לבדוק את בני המשפחה או במסגרת בדיקות שהמדינה תערוך לאוכלוסיה. "זו ערכה חד פעמית שתיתן תשובה מיידית במקום מבחנה שתוסע למעבדה וכו' ורק כעבור יומיים תגיע תשובה".

האם ניתן לסמוך על האזרחים שיבצעו את הבדיקות וגם ינהגו בהתאם לתוצאות, או שאולי עלולים נבדקים לעגל פינות ולהקל על עצמם גם כאשר הבדיקה מורה על תשובה חיובית? "זה עניין פילוסופי פוליטי. אני בעד להשאיר כמה שיותר החלטות בידי האנשים עצמם. אני סומך על האנשים שאם יהיה להם חשוב להיבדק, לפני מפגש משפחתי או כניסה למקום הומה אדם, הם יהיו אחראים ויעשו את זה. לעומת זאת כשהמדינה מחייבת אנשים לא תמיד נענים".

לכל זאת מוסיף ד"ר זאבי הערה ומציין כי הבדיקות הללו כמו בדיקות אחרות מגיעות בדרך כלל קודם לארצות הברית הרוכשת כעת כל מה שמיוצר, ורק לאחר מכן הן תגענה למדינות נוספות בעולם ובהן ישראל.