זעזוע באוסטרליה: חיילים רצחו אזרחים באפגניסטן

ועדת חקירה קבעה: חיילים אוסטרלים המוצבים באפגניסטן רצחו 39 אזרחים חפים מפשע במסגרת "תרבות של תאוות דמים ותחרויות הרג".

ניסן צור - ערוץ 7 , ג' בכסלו תשפ"א | עודכן: 01:07

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

זעזוע באוסטרליה לאחר שחקירה בת ארבע שנים העלתה כי כוחות של יחידת עילית אוסטרלית שהוצבה באפגניסטן רצחו לאורך שנות שירותם לפחות 39 אזרחים חפים מפשע.

ועדת החקירה, בראשות הגנרל פול בררטון המשמש גם כשופט צבאי, ראיינה מעל ל-400 עדי ראיה שהיו עדים לרצח אזרחים בשנים האחרונות, בדקה מעל 20 אלף מסמכים וצפתה ב-25 אלף תמונות, וקבעה כי "נמצאו ראיות לכך שאנשי הכוחות המיוחדים באוסטרליה הרגו אסירים, חקלאים או אזרחים אחרים במסגרת תחרויות הרג ותרבות דמים".

אחת התקריות, שפרטיה לא הותרו לפרסום על מנת להגן על זהות החיילים המעורבים, זכתה על ידי ועדת החקירה לכינוי "אחד הפרקים המבישים ביותר בתולדות הצבא האוסטרלי".

מפקד צבא אוסטרליה, הגנרל אנגוס קמפבל, אמר במסיבת עיתונאים כי נמצא מידע אמין המבסס 23 תקריות של הרג בלתי חוקית של 39 בני אדם בידי 25 אנשי כוחות מיוחדים בצבא האוסטרלי, בעיקר מגדוד שירות האוויר המיוחד. "הממצאים אלה מהווים את ההפרות החמורות ביותר של התנהלות צבאית וערכים מקצועיים. הריגה בלתי חוקית של אזרחים ואסירים לעולם אינה מתקבלת על הדעת".

במסגרת החקירה התגלו עדויות לכך שחיילים זוטרים קיבלו הוראה "לבצע את ההרג הראשון שלהם על אסירים" כאשר לאחר מכן הציבו החיילים האוסטרלים כלי נשק ליד גופות של אפגנים על מנת להפליל אותם במעשה לאחר מותם.

עדויות אחרות סיפרו על מסעות עינוי והתעללות קשים באזרחים חפים מפשע שהביאו למותם.

ועדת החקירה ממליצה למשטרת אוסטרליה לפתוח בחקירה פלילית כנגד 19 חברי יחידות העילית של צבא אוסטרליה החשודים כי לקחו חלק בפשעי המלחמה, כאשר חלקם עדיין משרתים בצבא האוסטרלי בעוד אחרים כבר השתחררו משירותם.

בדו"ח הכולל 531 עמודים נכתב עוד כי 23 תקריות עלולות להיות מסווגות כ"פשע מלחמה של רצח חפים מפשע" אם אכן תוכח אשמתם של החיילים, בעוד שתי תקריות אחרות סווגו כ"פשע מלחמה של יחס אכזרי".

כעת יקבע חוקר מיוחד שמונה בשבוע שעבר האם לפתוח בחקירה פלילית נגד החיילים המעורבים בתקריות האלו, ואם אכן יתברר כי ביצעו את הפשעים, יוגשו נגדם כתב אישום בגין פשעי מלחמה.

מפקד צבא אוסטרליה קמפבל אמר כי לא ניתן לתאר אף אחת מהתקריות כמצב שנוצר במהלך קרב. "אף אחת מהתקריות לא אירעה בנסיבות בהן כוונתו של התוקף לא הייתה ברורה, מבולבלת או מוטעה. ישנן עדויות מדאיגות לכך שחיילי השירות האווירי המיוחד לקחו את החוק לידיהם".