קרן גרמנית – משפיעה על צביון צה"ל?

בשבוע הבא יתקיים כנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה בשיתוף קרן גרמנית, בו ישתתפו קציני צה"ל.

ערוץ 7 , ג' בכסלו תשפ"א

קרן גרמנית – משפיעה על צביון צה"ל?-ערוץ 7
אביב כוכבי
צילום: דובר צה"ל

"המכון הישראלי לדמוקרטיה" יקיים בשבוע הבא את הכנס השנתי לביטחון לאומי ודמוקרטיה.

במושבי הכנס יתקיימו דיונים בנושאים הבוערים בהם עסקו בצה"ל והחברה הישראלית בתקופה האחרונה: אמון הציבור בצה"ל, מעורבות צה"ל במשבר הקורונה, המשבר בין צה"ל לבין הציונות הדתית וסוגיית קיצור שירות החובה בישראל.

בארגון 'תורת לחימה' מצביעים על הגורם העומד מאחורי הכנס: קרן קונראד אדנאואר הגרמנית. הקרן לטענת הארגון הינה גוף פוליטי מפלגתי המשויך למפלגה הנוצרית-דמוקרטית בגרמניה ומקורותיה הכספיים נשענים בעיקר (מעל 95%) על ידי הממשלה הגרמנית הפדרלית ועל ידי ממשלות המדינות השונות בתוך גרמניה.

בארגון פנו באופן דחוף לרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, וזאת בעיקר בשל השתתפות שני קצינים בכנס: מפקד פיקוד העורף אלוף אורי גורדין, ותא"ל הדי זילברמן המשמש כדובר צה"ל.

בארגון כתבו לרמטכ"ל: "אך לפני חודשים ספורים דרשת אתה, אדוני הרמטכ"ל, ממפקדי צה''ל וחייליו לנהוג בממלכתיות, לעסוק במאחד ולהמנע מהשנוי במחלוקת. לצערנו, השתתפות קצינים בדרגות אלוף ותא"ל בכנס שמאל פרוגרסיבי במימון זר מעידה כי רוח המפקד לא חילחלה אפילו לדרג אחד מתחת לשכת הרמטכ"ל.

''הדבר חמור שבעתיים כאשר מדובר על קרן אירופאית עוינת ישראל, המקדמת ארגוני מחבלים ודה-לגיטמציה כלפי צה''ל ומדינת ישראל. מצופה ממך, כרמטכ"ל לעצור את הבזיון בכדי להוציא את הפולטיזציה מהצבא, ולשמר את אמון הציבור בצה"ל".

גם בארגון "אם תרצו" תקפו את השתתפות הקצינים בכנס וחשפו את פעילותה הנוספת של קרן אדנאואר: "בושה וחרפה! ארגון תורת לחימה חשף כי קציני צה''ל ישתתפו באירוע במימון קרן פוליטית גרמנית שערכה פאנל בנושא העמדת בכירים ישראלים בבית הדין הבינלאומי בהאג".

ב"אם תרצו" פנו לשר הביטחון בני גנץ: "עצור את הביזיון, קציני צה''ל לא צריכים להשתתף בכנס פוליטי במימון קרן פוליטית ממשלתית זרה. לטענת הארגון הקרן בעבר תרמה לארגון "מיפתח" הפלשתיני של חנאן עשראווי, ארגון שהאשים את ישראל בביצוע טבח, פשעי מלחמה ואפרטהייד.

"אנחנו לא חושבים שקצינים בכירים בצה"ל צריכים להישלח לכנסים הממומנים על ידי קרן פוליטית זרה, בטח לא כזו שאלו הם שותפיה", כתבו אנשי ''אם תרצו''.