עם ישראל מצביע ברגליים
עם ישראל מצביע ברגליים צילום: רועי חדי

300 מטיילים ומטיילות הגיעו אתמול (רביעי) לגן הלאומי שומרון העתיקה (סבסטיה), שבועות לאחר שהרשות הפלסטינית חנכה שם "אתר מורשת פלסטיני" ופגעה בארכיאולוגיה היהודית במקום.

העבודות אותן ביצעה הרשות הפלסטינית, יחד עם פרסומיה הרשמיים, נעשו תוך העלמת כל זכר להיסטוריה המפוארת של המקום - בירת ממלכת ישראל של עשרת השבטים שהוקמה בתקופת הבית הראשון על ידי המלך עמרי.

בעקבות הפרובוקציה, ההרס והביזה, שכללו הצבת דגל אש"ף בגובה 16 מטרים ברחבת הפורום של העיר העתיקה, יצאה המועצה אזורית שומרון בשיתוף עם מרכז סיור ולימוד שומרון וארגון 'שומרים על הנצח' בפתיחה של האתר ליום שלם, במסגרתו עלו למעלה מ-300 אנשים ב-3 קבוצות בליווי ובאבטחה של צה"ל.

הקבוצות ערכו סיור באתר והתרשמו משרידיה המרשימים של העיר הישראלית, ההלניסטית והרומית שהייתה במקום: ארמון מלכי ישראל, תיאטרון רומי גדול, בזיליקה ומקדש שנבנה על ידי המלך הורדוס לכבודו של הקיסר אוגוסטוס.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שהוביל בשבועות האחרונים קו תקיף נגד הביזה, ההרס ושוד העתיקות שמבצעת הרשות הפלסטינית במקום אמר כי הקבוצות שהגיעו הן סנוניות ראשונות של עומסי מבקרים שיגיעו לשומרון העתיקה בירת מלכות ישראל, אתר שהוא חלק מההיסטוריה המפוארת של עם ישראל.

"הרשות הפלסטינית מנסה לשדוד את המורשת והמסורת של העם היהודי ולחלל אותה" אמר דגן ולעג להכרזת הרשות הפלסטינית שטוענת כי מדובר באתר פלסטיני היסטורי. "פה פעל המלך עמרי הפלסטיני, אלישע הפלסטיני ואליהו הנביא זרק אבנים הבוקר על חיילי צה"ל יחד עם השבאב".

דגן הוסיף כי ''ברשות הפלסטינית מנסים לטשטש את הזהות שלנו, את המורשת שלנו ואת ההיסטוריה שלנו במקום, אנחנו כאן כדי לחקור את ההיסטוריה היהודית במקום המשופעת בתימוכין ארכיאולוגים, המקום הזה הוא נכס בינלאומי ותרבותי מהמעלה הראשונה. אנחנו נעמיק את הסיורים בשומרון העתיקה, נחשוף את האתר לעוד אלפים רבים של מבקרים שיכירו את המקום שהיה מוזנח שנים רבות".

גיא דרך, מנהל הפעילות ב'שומרים על הנצח', אמר כי "עם ישראל מצביע ברגליים, מתחבר למורשת ולהיסטוריה הלאומית שלו כאן בארץ. עצם הביקור במקום הוא הצהרה כי איננו מתכוונים לוותר על המורשת הלאומית ולהפקירם לחמדנותם של שודדי העתיקות ולרשות הפלסטינית המבקשת לטשטש את הקשר בין עם ישראל לארצו.

''אנו רואים בראש הממשלה את האחראי הראשי להפקרות הפושה באתר ולמצבו המידרדר. אנחנו מצפים למימוש מהיר של הסיוע שהובטח מהשר למורשת הרב רפי פרץ בביקורו כאן וקוראים לממשלת ישראל לאמץ באופן דחוף את תכנית החירום הלאומית שלנו לשיקום אתרי המורשת", הוסיף דרך.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו