סודות מצרים העתיקה נחשפים

מאות ארונות קבורה ומעברים סודיים בפירמידה הגדולה של גיזה נחשפו בתגליות חדשות.

מתנאל ראט , ג' בכסלו תשפ"א | עודכן: 01:08

סודות מצרים העתיקה נחשפים-ערוץ 7
יכולת שימור של אלפי שנים
צילום: iStock

שילוב של טכנולוגיה חדשנית ושיתוף פעולה של חוקרים מצא לאחרונה תגליות חדשות ממצרים העתיקה. ממעבר סודי בפירמידה הגדולה של גיזה ועד מאה מומיות חדשות שנתגלו- החוקרים טוענים שזו רק ההתחלה.

חפירות ארכיאולוגיות חדשות חשפו בשבועות האחרונים מאות ארונות קבורה עתיקים בתוך "עיר המתים" סקארה. הארונות התגלו בתוך מספר בורות שהיו מוסתרים באדמה ונחפרו לאחרונה על ידי החוקרים. חלק גדול מהארונות נשמרו בצורה כמעט מושלמת, עד כי ניתן עדיין לראות את הצבעים המקוריים בהן הם נצבעו.

לפי השערות החוקרים הארונות נקברו לפני כ2,500 שנה והוסתרו עד ימינו בעומק של כ11 מטרים בתוך האדמה. צילומי רנטגן שנעשו לארונות הראו כי שיטת החניטה המפורסמת של המומיות הצליחה לשמור על השלד שלהם בצורה כמעט מלאה.

החוקרים אף פתחו את אחד הארונות והוציאו את המומיה מתוכו על מנת להציג אותה בתערוכה המאולתרת שהתקיימה תחת הגבלות הקורונה. יחד עם ארונות הקבורה נמצאו גם 40 פסלים מוזהבים ותיבות עתיקות.

תגלית נוספת מהזמן האחרון קשורה דווקא לפירמידה הגדולה של גיזה. כבר לפני למעלה משנתיים שחוקרים מרחבי העולם גילו שהפירמידה הגדולה בגיזה הצליחה להסתיר סודות גם אחרי מאות שנים של מחקר. החוקרים השתמשו לראשונה בסריקות תלת מימדיות יחד עם גלאי חום בשביל לבדוק לעומק את מסתרי הפירמידה.

להפתעת החוקרים, הסריקות חשפו חלל ריק ובלתי ידוע בתוך אחד הקירות כאשר עדיין לא ברור האם ניתן להיכנס אליו וכיצד. החוקרים המשיכו לסרוק ולבחון את הפירמידה בעזרת מכשירים המשתמשים בקרני רנטגן עד שלאחרונה נמצא חדר סודי נוסף במיקום אחר בפירמידה. בחודשים האחרונים התחילה סריקה נוספת בפירמידה בעזרת כלים משוכללים יותר שלפי התכנון עשויה לגלות פרטים נוספים על החדרים הנסתרים.

לפי ההשערות, הפירמידה הגדולה בגיזה שימשה כמקום הקבורה של המלך חופו אך למרות זאת ארון הקבורה של המלך עצמו מעולם לא נמצא. חלק מהחוקרים מניחים כי ארון הקבורה נמצא עד היום בתוך החדר הסודי וייתכן שהסריקה החדשה תוביל לגילויים נוספים.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!