המטבע העתיק מעוטר באנפורה, כלי לקיבול יין
המטבע העתיק מעוטר באנפורה, כלי לקיבול יין צילום: דוברות בנימין

מזכיר המדינה האמריקני מייק פמפאו שביקר היום (חמישי) ביקב פסגות בבנימין, קיבל מטבע עתיק מתקופת המרד הגדול, מטבע זהה לזה שנמצא במערה עתיקה סמוך ליקב פסגות.

המטבע העתיק מעוטר באנפורה, כלי לקיבול יין. במערה בפסגות שבה נמצא המטבע, אוחסנו בימי בית שני כדי יין שיוצרו על-ידי יהודים שחיו בהרי בנימין והשומרון.

בעלי יקב פסגות, יעקב ברג, אמר לפומפאו כי "המטבע הזה מסמל יותר מכל את חזרתנו הביתה לנחלת אבותינו, מקום בו אחרי 2000 שנים מגדלים שוב יהודים כרמים שמהן מייצרים יין משובח".

ראש המועצה האזורית בנימין ישראל גנץ: "פומפאו ריגש אותנו בביקור ממלכתי והיסטורי שביטא את המחוייבות והידידות בין ההתיישבות לבין ידידיה של ישראל בארצות הברית ובממשל האמריקני. ידידות שמבוססת על היסטוריה קדומה וערכים משותפים.

''מזכיר המדינה קיבל כמתנה מטבע קדום שנמצא בהרי בנימין ומחבר בין ההיסטוריה להווה. אנחנו מודים לממשל על עמידתו לצד טובתה של מדינת ישראל, העם היהודי וארץ הקודש", הוסיף גנץ.

"ביקור מזכיר המדינה - כבוד גדול"

מוקדם יותר הערב הדף מזכיר המדינה פומפאו את הביקורת שנמתחה עליו בשמאל בעקבות ביקורו ביקב פסגות והצהרתו כי מוצרים מיהודה ושומרון יסומנו בכיתוב "תוצרת ישראל".

"לרוע המזל, יקב פסגות ועסקים אחרים נפגעו בעקבות מאמצי הסימון של האיחוד האירופי אשר מבססים את החרם על חברות ישראליות. ארה"ב עומדת לצד ישראל ולא תסבול שום צורה של דה-לגיטימציה", אמר פומפאו.

בהצהרה רשמית שפרסם מוקדם יותר כתב כי "מזכירות המדינה יצרה הנחיות חדשות כדי להבטיח שסימני ארץ המוצא של סחורה בהקשר הישראלי-פלסטיני, יהיו תואמים למדיניות החוץ האמריקנית. לכן, כל היצרנים המייצאים אלינו סחורה ופועלים מיהודה ושומרון יסמנו מעתה את מרכולתם כ'תוצרת ישראלית'".

לדבריו, "גישה זו מכירה במציאות ואינה משנה את המחוייבות לשלום בר קיימא כפי חזונו של הנשיא טראמפ. אנחנו נמשיך להתנגד לאותן מדינות ומוסדות בינלאומיים המובילים דה-לגיטימציה או מענישים את ישראל ואת היצרנים הישראלים ביהודה ושומרון תוך שימוש בצעדים זדוניים שאינם מכירים במציאות בשטח".

ממועצת יש"ע נמסר "אנו מברכים על ההכרזה החשובה של מזכיר המדינה פומפאו. במשך שנים רבות נעשתה דה-לגיטימציה לתוצרת של ההתיישבות הישראלית וההחלטה שהתקבלה היא אבן דרך חשובה במאבק בחרם הבינלאומי וב-BDS. בהחלטה זו, אומר הממשל האמריקאי כי אין מקום לארגונים אנטישמיים ואנטי-ישראליים".

"אנו מודים למזכיר המדינה פומפאו ולממשל האמריקאי על ההחלטה החשובה, שמכירה במציאות בשטח לפיה יהודה, שומרון ובקעת הירדן הם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל ושנותנת גב למאבק בארגוני החרם. התוצרת החקלאית, מפעלי התעשייה וחממות ההייטק של האזור הם חלק חשוב בפיתוח ההתיישבות, ואנו גאים לתרום לכלכלה הישראלית ולהתקדמות הטכנולוגית בישראל", הוסיפו.

מה כתב מזכיר ההגנה פומפאו בספר האורחים של יקב פסגות

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו