הרמטכ"ל בטור מיוחד:
"אל תיגעו בשכול"

הרמטכ"ל רב-אלוף כוכבי בטור מיוחד בעקבות ההפגנה מול בית משפחת פרקש: נתווכח ונחלוק איש על רעהו, אבל נשמור על המשפחות.

ערוץ 7 , ד' בכסלו תשפ"א

"אל תיגעו בשכול"-ערוץ 7
אביב כוכבי
צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי מפרסם הבוקר (שישי) טור מיוחד ברקע המחאה שנערכה השבוע מול בית משפחת פרקש בקיסריה.

את הטור, שכותרתו "אל תיגעו בשכול", פותח הרמטכ"ל במילים: "מדינת ישראל היא דמוקרטיה תוססת ובועטת. זה מקור עוצמה המתבטא בשיח ציבורי פתוח, ריבוי דעות וחשיבה עצמאית, שחשוב לשמר ולעודד. יחד עם זאת, יש נושאים שחובה להשאיר מחוץ לכל מחלוקת, ובראשם השכול והמשפחות השכולות. הן צריכות לקבל יחס מיוחד ומייחד".

עוד כתב כוכבי: "בשנים האחרונות, כמו גם בימים האחרונים, נתקלנו במקרים שבהם הותקפו משפחות שכולות, תוך יצירת זיקה ישירה לאובדנם הקשה. במילים אחרות, השכול שאמור להיות מעל לכל ויכוח הפך להיות קרדום לחפור בו ואמצעי לניגוח. זהו קו אדום ערכי ואנושי שאין לחצות. זהו גבול שעלינו לשמור מכל משמר שלא ייפרץ".

הוא מציין: "איבדתי חברים ומפקדים רבים, ואני מלווה את משפחותיהם מקרוב. אני רואה את תעצומות הנפש שהן מגלות, וכמו כל המפקדים, אני רואה בהן משפחתי שלי. אסור להוסיף דבר לכאבן, וחובה להקל עליהן ככל האפשר".

"המשפחות השכולות חיות בקרבנו בשקט ובצער עמוק, ונוכחותן אינה בולטת. אבל כאבן נוכח וצורב. חובה עלינו לייחד אותן, לחוש ולהזדהות עם הצער, ולראות בהן כמי שהגנת המדינה נישאת על כתפיהן.

"בכל הזדמנות עלינו להוקיר את המשפחות השכולות, לשמור עליהן ולחבק אותן. נתווכח, נחלוק איש על רעהו, נבטא מגוון דעות, אבל נשמור על המשפחות. זו חובתנו כלפי עצמנו, על מנת שלא נחליק במדרון הפירוד החברתי, וזו החובה של כולנו כלפיהן - חובה לאומית, ערכית ואנושית", חותם הרמטכ"ל את דבריו.