הדמיית ההנגשה במערת המכפלה
הדמיית ההנגשה במערת המכפלהצילום: א. סטודיו בשיתוף קזס אדריכלים

ועדת המשנה להתנגדויות במנהל האזרחי התכנסה דחתה את העררים שהוגשו על ידי ארגון השמאל ״עמק שווה״ ועיריית חברון הפלסטינים נגד מתן היתר בנייה להנגשת מערת המכפלה.

אתמול (חמישי) החליטה הוועדה לדחות את טענות המתנגדים ולהותיר על כנו את היתר הבנייה שניתן על ידי ועדת המשנה לתכנון ורישוי.

חברת הכנסת קטי שטרית (הליכוד) בירכה את המנהל האזרחי על דחיית העררים ואמרה ''הנגשת המקום היא צעד יהודי והומניטרי כאחד. הקשר בין העם היהודי למערת המכפלה הוא בל יינתק ויש לאפשר חופש פולחן באתר הקדוש לכל דורש.

''אני קוראת למשרד הביטחון לא להתמהמה, וכבר ביום ראשון הקרוב להוציא את המכרז לבניית המעלית. אמשיך לפעול בנושא עד שהמערה תונגש", הבטיחה שטרית.

שי גליק מארגון ''בצלמו'' שהוביל את המאבק להנגשת מערת המכפלה, אמר כי ''מדובר ביום היסטורי במאבק למען זכויות האדם. יום בו נקבר העוול של עשרות השנים, יום בו נקבע שתושבי יהודה ושומרון והמבקרים זכאים ככל האדם לזכויות האדם''.

''אני מודה למנהל האזרחי שלמרות כל הלחצים מבית ומחוץ אישרו באופן סופי וחלוט את ההנגשה. אנחנו קוראים למשרד הביטחון להוציא מיידית את המכרז במטרה לסיים את ההליכים כבר בחצי שנה הקרובה", הוסיף גליק.

בחודש שעברה החליטה שרת התיירות אורית פרקש הכהן (כחול לבן) לשחרר את הכסף שהתעכב למימון הנגשת מערת המכפלה לנכים.

המערה תשופץ על ידי משרד הביטחון בעזרת תקציב שהועבר ממשרד התיירות. נציין כי משרד התיירות כבר העביר חצי מיליון שקלים לטובת הפרויקט ובחודש שעבר הועברו 2.1 מיליון שקלים נוספים לסיום ההליך.