האולטימטום של עמנואל מקרון למוסלמים

נשיא צרפת העניק למנהיגים מוסלמים במדינתו 15 ימים לקבל את "אמנת הערכים של הרפובליקה" כחלק מהמאמצים לעצור את האסלאם הקיצוני.

ניסן צור - ערוץ 7 , ד' בכסלו תשפ"א

האולטימטום של עמנואל מקרון למוסלמים-ערוץ 7
זירת פיגוע בצרפת. ארכיון
צילום: ISTOCK

לאחר הסערה שעורר כאשר טען כי "צרפת לעולם לא תיכנע לטרור" בעקבות הפיגוע ליד משרדי המגזין "שרלי הבדו" וההפגנות בעולם המוסלמי נגדו, נשיא צרפת מציב אולטימטום בפני המנהיגים המוסלמים בצרפת, המדינה עם האוכלוסיה המוסלמית הגדולה ביותר במערב אירופה.

עמנואל מקרון הודיע לחברי המועצה הצרפתית לאמונה המוסלמית כי יש להם 15 ימים לקבל ולחתום על "אמנת הערכים של הרפובליקה" שתכפה עליהם לציית לחוקים האזרחיים של צרפת.

האמנה קובעת כי "האיסלאם הוא דת ולא תנועה פוליטית" ואוסרת על מעורבות זרה של מדינות או ארגונים זרים בקבוצות מוסלמיות ובמסגדים בצרפת.

האולטימטום של מקרון נועד לעצור את ההקצנה בקרב רבים בקהילה המוסלמית בצרפת שהביאה לשלוש מתקפות אלימות בשבועות האחרונים.

נשיא צרפת מקווה להקים מועצה של מנהיגי דת מוסלמים שינפיקו כתבי הלכה שימתנו את ההקצנה בקרב המאמינים המוסלמים בצרפת.

"אני נותן בכם אמון בך ותפקידכם הוא לשמר את האמון שלי. אם חלק לא יחתמו על אמנה זו, אנו נסיק את ההשלכות מכך", אמר מקרון במהלך הפגישה עם המנהיגים המוסלמים בצרפת.

בתגובה לדרישה של מקרון לחתום על האמנה בתוך 15 ימים, הודיעה המועצה הצרפתית לאמונה מוסלמית כי הסכימה להקים מועצת אימאמים עליונה שתנפיק הסמכה רשמית לאימאמים, ותוכל לשלול אותה מיידית במידה ואימאם מסויים יורשע בהתבטאויות קיצוניות או הסתה לאלימות.