ד"ר חנה קטן: הגיע הזמן להשקיע בך

ד"ר חנה קטן בסדנא חדשה לנשים על פריון וזוגיות לגיל 40+. "בואי נדבר עלייך, מה עובר עלייך כאשה, כרעיה, כאמא".

ערוץ 7 , ד' בכסלו תשפ"א

ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן
צילום: באדיבות המצולם

סדנא חדשה של ד"ר חנה קטן כחלק ממיזם בית מדרשת"י של ערוץ 7 מבית האגף לתרבות יהודית במשרד להשכלה גבוהה ומשלימה פונה אל נשים בגיל ה-40 ומעלה, בקריאה לבוא ולהכיר את עצמן.

ישבנו לשיחה עם ד"ר חנה קטן, לשמוע ממנה מעט על הנושא ולהבין למה הוא כל כך חשוב.

"נשים שמגיעות לגילאי 40+ לפעמים הן נמצאות קצת בבלבול מסוים. מצד אחד הן ממש בתחילת-אמצע החיים, מצד שני פתאום עוברים על הגוף שלהן שינויים שהן לא מכירות, הגוף קצת בוגד בהן, שינויים במחזוריות, שינויים בריאותיים, והאמת שאין כל כך כתובת שהן יכולות לפנות אליה בשאלות האלה.

''כשאת אשה צעירה אז יש לך את הרופאה שלך, שעוקבת אחרי ההריון ועוקבת אחרי הלידה, והיא מלווה בתוך המשפחה, ושזה גיל קצת יותר מבוגר, שאומנם הוא מאוד צעיר, אבל מבחינה גניקולוגית היא כבר לקראת סוף תקופת הפריון והלאה. ולזה אין כל כך מענה והתייחסות, אפילו כמעט ולא רפואית ובוודאי שגם לא חברתית''.

ומה המטרה שלך בסדנא הזאת?

''המטרה שלי היא ליצור סדנא שהיא בעצם קהילה לומדת, משפחה שמאפשרת לשאול ולברר מתוך האינטראקציה הזאת, מעבר ללימוד והעברת ידע מאוד מדויק, מקצועי ורפואי בשילוב מצגות וכו', גם כן נתינת אפשרות לשיתוף וקבלת אינפורמציה אישית מהנשים מסביב, המשתתפות בסדנא.

''ובעצם אפשר להגדיר את זה יותר כלימוד של 'חכמה המונית', משהו יותר אטרקטיבי שמאפשר לנשים להתפתח, להכין ולהבין את עצמם לעומק. מאוד חשוב לי לדבר על הנושאים שקשורים לאינטימיות בגיל הזה. גם של האיש, וגם של האשה. איך זה קצת משתנה, וכמובן אם יש צורך לעזור, ויש הרבה דרכים לעזור. ובאמת היום התחום הזה מאוד מפותח.

''כמובן אני אתרכז בעיקר בחלק הרפואי, אבל לא רק, גם בחלק הזוגי שהוא לא פחות חשוב, לדבר על דברים שקשורים להמשך המחזוריות, תופעות שעלולות להופיע, איך מתמודדים איתם אם צריך ויש לזה המון פתרונות. בנוסף אדבר על כל מיני דברים שקשורים לדימוי עצמי, לדימוי נשי, ועוד.

''יש נשים בגילאי ה-40 וה-50 שתכנון משפחה ובית עדיין מעסיק אותן, דימומים בלתי סדירים זה נושא שאני פוגשת המון בגיל הזה ואין שום גוף שממש מאגד את הדברים ודואג להעביר את המסרים באופן מקצועי מדויק ומעצים. אז אני חושבת שהגיע הזמן שהנשים שהן באמצע החיים תקבל את החיזוקים הדרושים להן''.

ד''ר קטן מוסיפה: ''האישה בגיל הפריון יש לה סביבה מעטפת שלמה שזה מצוין, מעטפת שמאפשרת לה להעדר מהעבודה כשצריך, לעשות בדיקות, כל מיני עמותות שדואגות, מסבירות ומכוונות. אישה בהריון גם יש לה אחות מלווה ואת כל העזרה של הקופות חולים וכל מיני קורסי הכנה ללידה.

''נשים בגיל הזה נמצאות באיזה שהוא וואקום, האשה ממשיכה להיות אשה, זה משהו שחשוב לי להדגיש, יש נשים שחושבות שהן כבר לא נשים. 'דוקטור, לא הגעתי לרופאה כבר עשר שנים', 'אבל את ממשיכה להיות אשה' אני אומרת לה, ממשיכה להיות אמא, ממשיכה להיות פעילה וחיונית, ואלה דברים שקשורים כמובן גם ליכולות של הטכנולוגיה המודרנית שמאפשרות לאשה לתפקד במאה אחוז, לא פחות, גם כשיש קשיים פיזיולוגים.

''תוחלת החיים מאוד מאוד עלתה אז באמת אשה בגיל הארבעים והחמישים ממש באמצע החיים, אז מאוד חשוב להרגיש ככה, וככה בניתי את הסדנא שהנשים יצאו ממנה עם המון ידע, המון כוחות, וכמובן המון כלים להמשך.

''הגיע הזמן להשקיע בך", מדגישה קטן, ''כל החיים היית בנתינה ובהשקעה שקשורה בהריון ובלידה ובהנקה וכעת את טיפה נושמת לרווחה, בואי נדבר עלייך, מה עובר עלייך כאשה, כרעיה, כאמא''.

הסדנא מתקיימת כחלק ממיזם בית מדרשת"י המנגיש תכנים ערכיים וחינוכיים באופן מקוון לציבור הרחב בכל הגילאים, והכל תחת אתר אחד.

להרשמה לסדנא ולכניסה לתכנים הרבים >>