יום גורלי: יהונתן פולארד בדרך לישראל?

רבו של פולארד הרב פסח לרנר: אשתו מקבלת כימותרפיה כך שהוא לא יכול ישר לעזוב, זה ייקח זמן. הוא מחכה, מפחד, לא יודע מה יהיה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ד' בכסלו תשפ"א

מרותק לביתו בשעות הלילה. יהונתן פולארד עם אשתו אסתר
מרותק לביתו בשעות הלילה. יהונתן פולארד עם אשתו אסתר
צילום: Brendan McDermid, רויטרס

משרד המשפטים האמריקני עשוי לבטל היום (שישי) את ההגבלות על יהונתן פולארד שיהפכו אותו לאדם חופשי ויאפשרו לו להעלות לישראל אם ירצה בכך, חמש שנים לאחר ששוחרר מהכלא האמריקני.

רעייתו של יהונתן, אסתר פולארד, מתמודדת עם מחלת הסרטן ומצבה קשה. ייתכן שיהונתן יעדיף לחכות להשתפרות במצבה ורק אז יעלה לישראל.

הרב פסח לרנר, רבו של פולארד מזה 25 שנה, אמר לגלי צה''ל: "הוא רוצה להגיע לארץ, אבל הוא צריך טיסה ומקום ללכת אליו. חוץ מזה, אשתו מקבלת כרגע כימותרפיה כך שהוא לא יכול ישר לעזוב, זה ייקח זמן. הוא מחכה, מפחד, לא יודע מה יהיה. אף אחד לא אמר לו שום דבר".

כזכור, ב־20 בנובמבר 2015 שוחרר פולארד בתנאים מגבילים למשך חמש שנים, הכוללים איסור יציאה ממנהטן, ענידת אזיק אלקטרוני, מעצר בית לילי, הימנעות מיצירת קשר עם התקשורת ואיסורים נוספים.

מנכ"לית ארגון "שורת הדין", עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, אמרה אתמול לאולפן ynet כי הסיכוי שפולארד יגיע לישראל תלוי בהחלטה אמריקנית בשאלה אם הוא עדיין מהווה סיכון ביטחוני.

"התנאים היו מגבילים באופן קיצוני ביותר", הוסיפה עו"ד דרשן-לייטנר, המייצגת אותו בארץ. "אזיק אלקטרוני, אי יכולת לצאת מניו יורק, הגבלה ל-12 מייל מהבית, עוצר ב-19:00 בערב, אי שימוש באינטרנט, אי קיום שיחה עם תקשורת וכדומה".

המראיין, אטילה שומפלבי, תהה מה יקרה עכשיו ודרשן לייטנר השיבה: "בימים אלו התקופה הזו מסתיימת וצריכה להתקבל החלטה מה יעלה בגורלו. או שהוא ישתחרר ויחזור הביתה לישראל, או חלילה ייאלץ להישאר שם".