הקשר בין ליברלים, שמרנים ובעיות נפשיות

מחקר של מכון אולסטר למחקר חברתי מעלה כי בעלי השקפות שמאליות וליברליות נוטים לסבול יותר מבעיות נפשיות.

ניסן צור - ערוץ 7 , ה' בכסלו תשפ"א

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

האם בעלי השקפות שמאליות וליברליות נמצאים בסכנה גבוהה יותר לסבול מבעיות נפשיות שונות?

מחקר חדש של מכון אולסטר למחקר חברתי בצפון אירלנד מעלה כי התשובה חיובית. אמיל קירקגארד, חוקר דני במכון אולסטר, פירסם מחקר במגזין Mankind Quarterly ובו נתונים סטטיסטיים רבים המעלים כי בעלי השקפות שמאל ליברלי אכן סובלים יותר מבעיות נפשיות.

עם זאת, צריך לציין כי המגזין תוייג על ידי רבים כ"מגזין עליונות לבנה" ובראש מכון אולסטר עומד הפסיכולוג והסופר הבריטי השנוי במחלוקת ריצ'ארד לין, בוגר לימודי אינטליגנציה שהתפרסם באמונתו כי קיימים הבדלי אינטליגנציה בין המינים והגזעים השונים.

השאלה הראשונה במחקר של קירקגארד בדקה כמה אחוזים מהמשתתפים במחקר קיבלו בעבר טיפול נפשי תומך. הנתונים מעלים כי 33 אחוזים מבין הגברים שהגדירו את עצמם "ליברלי ביותר" טופלו בעבר עקב בעיה נפשית, בעוד בקרב הנשים הודו 21 אחוזים מאלו שהגדירו עצמן "ליברלית ביותר" כי טופלו בעבר לבעיה נפשית.

בקרב אלו שהגדירו את עצמם "ליברלים" סביב 23 אחוזים מהנשים שהודו כי טופלו עקב בעיה נפשית, בעוד אחוז הגברים "הליברלים" שהודו בכך היה מעט נמוך יותר ועמד על 22 אחוזים. בקרב אלו שהגדירו עצמם "מעט ליבלרלים" נרשם פער גדול במיוחד בין נשים, שכמעט 22 אחוזים מהן הודו כי טופלו לבעיה נפשית, לעומת 10 אחוזים מבין הגברים שהודו בכך.

מבין אלו שבחרו להגדיר את עצמם "שמרנים ביותר" רק סביב 7 אחוזים מהגברים טופלו בעבר לבעיה נפשית, יחד עם 12 אחוזים מהנשים. בקרב אלו שהגדירו את עצמם "שמרנים" הודו 5 אחוזים מהגברים כי קיבלו טיפול עקב בעיה נפשית, בעוד 15 אחוזים מהנשים הודו גם הן.

מבין הנשאלים שהגדירו את עצמם "מעט שמרנים" אמרו 19 אחוזים מהנשים כי טופלו לבעיה נפשית, מול 7 אחוזים בלבד בקרב הגברים. הנתון האחרון התייחס לאלו שהגדירו עצמם "מתונים", שם אמרו 8 אחוזים מהגברים כי טופלו בעבר לבעיה נפשית, מול 18 אחוזים בקרב הנשים.

השאלה הנוספת במחקר בדקה כמה אחוזים מהנשאלים אכן סבלו מבעיה נפשית, ללא קשר האם קיבלו טיפול עבורה או לא. ההבדלים התחדדו עוד יותר. בין ה"ליברלים ביותר" אישרו 44 אחוזי נשים ועוד 18 אחוזי גברים כי סבלו מבעיה נפשית.

גם בקרב ה"ליברלים" נרשמו נתונים גבוהים עם 12 אחוזים בקרב שני המינים שהודו כי סבלו מבעיה נפשית. לעומתם, בקרב "שמרנים ביותר" הודו רק 5 אחוזים מהנשים ועוד 4 אחוזים מהגברים כי סבלו מבעיה נפשית, כאשר בקרב "שמרנים" בלבד נרשמו 7 אחוזים נשים ועוד 3 אחוזי גברים שסבלו מבעיה נפשית.

הנתון הנמוך ביותר נרשם בקרב ה"מתונים" שם נרשם שוויון בין המינים עם 4 אחוזים לגברים ונשים.