פייגלין בקומי אורי
פייגלין בקומי אורי צילום: אברהם שפירא

בעקבות המצור המשטרתי שמוטל כבר למעלה משנה על תושבי גבעת קומי אורי ביצהר, יצאו משפחות הגבעה למאבק ציבורי במטרה להסיר את המצור מהגבעה ולאפשר קיום שגרת חיים תקינה במקום.

בעקבות מאבק המשפחות, הגיע חבר הכנסת לשעבר משה פייגלין לביקור בגבעה וכמו שאר האנשים, אף הוא לא הורשה להיכנס לגבעה.

בדברים שאמר בפתח הגבעה, תקף פייגלין את הענישה הקולקטיבית שמתבצעת בגבעה, לאנשים שאינם חשודים בדבר. "כל אחד צריך לשאול את עצמו מעבר למקום הפוליטי בו הוא נמצא, מה באמת קורה כאן.
מטילים מצור משטרתי במשך למעלה על משפחות שלא חשודות במאומה, רק בגלל שהתרחשו אירועי אלימות במקום בו הם מתגוררות. מה שקורה כאן זו ענישה סביבתית ברורה". אמר פייגלין.

פייגלין אף הוסיף ואמר כי מה שקורה בגבעה, זו "אפליה ברורה וכי בשום מקום בארץ המדינה לא נוקטת באמצעים כאלו"

"בזמנו היה בצה"ל נוהל שכן שמאפשר לפעול כלפי מחבל, גם אם הדבר עלול לפגוע בשכניו ובג"ץ אסר על קיום הנוהל. כתוצאה מכך נהרגו חיילים. פה אפילו לא מדובר על מחבל אלא על מישהו שאינו תושב הגבעה שעשה דבר הרבה פחות חמור מכך, ובכל זאת נקטה המדינה באמצעי ענישה שכזה. זהו כנראה המקום היחיד בארץ, שבו פועל המדינה בנוהל שכן".

"האם לאנשים עם פאות וכיפות גדולות אין זכויות אדם וזכויות אזרח בסיסיות?" תהה פייגלין. דרישה זו של פייגלין מצטרפת לקריאה של עשרות חברי מרכז הליכוד שקראו לשר אוחנה להסיר את המצור מהגבעה.

במכתב ששיגרו חברי המרכז לשר, ציינו כי "מדובר בענישה חסרת תקדים שאין לה אח ורע אף בכפרי המחבלים הרצחניים ביותר. מציאות כזו לא סביר שתתקיים במדינה יהודית, ובוודאי שלא תחת ממשלה ימנית שנבחרה כדי לקדם את ההתיישבות"

כאמור, כבר למעלה משנה שגבעת קומי אורי ביצהר נתונה תחת מצור משטרתי, על הגבעה מוטל צו שטח צבאי סגור - אין יוצא ואין בא למעט תושבי המקום ובייביסיטר, ספק גז או קרובי משפחה, אף הם אינם מורשים להיכנס לגבעה.