חמאס חושפת: כך בוצע פיגוע בתל אביב

גדודי אל-קסאם מפרסמים את גרסתם לשיטת ביצוע פיגוע מטען הנפץ באוטובוס 142 בתל אביב.

דלית הלוי - ערוץ 7 , ה' בכסלו תשפ"א

תל אביב
תל אביב
צילום: דוברות המשטרה

ב-21 בנובמבר 2012 בוצע פיגוע בקו 142 בתל אביב על ידי מוחמד מפארג'ה ערבי ישראלי באמצעות מטען אותו הוא הסתיר באוטובוס מבעוד מועד. בפיגוע נפצעו 28 אזרחים, בהם שלושה במצב אנוש.

אתר גדודי אל-קסאם, הזרוע הצבאית/ טרור של חמאס, מפרסם לראשונה את גרסת הארגון בנוגע לפיגוע.

על פי חמאס, ההחלטה לבצע את הפיגוע התקבלה לאחר חיסולו ע"י צה"ל של אחמד אל-ג'עברי, מפקד גדודי אל-קסאם במהלך מבצע עמוד ענן.

החוליה שהופקדה על ביצוע הפיגוע כללה את אחמד סאלח אחמד מוסא (מפקד החוליה מהכפר בית לקיא) מוחמד רבאח עאסי (מהכפר בית לקיא) ומוחמד עבד אל-ר'פאר מפארג'ה (מהעיר טייבה בישראל).

קודם לפיגוע זה, ניסתה החוליה לבצע פיגוע בהתנחלות שער בנימין. מוסא ועאסי נכנסו להתנחלות כשהם מחופשים למתנחלים, ואולם בגלל נסיבות ביטחוניות הם נמנעו מהוצאה לפועל של הפיגוע.

לאחר קבלת ההנחיות מצמרת חמאס, מוסא הרכיב את מטען הנפץ במשקל 17 ק"ג ואת מנגנון ההפעלה מרחוק. עאסי היה בחברתו של מוסא במהלך הרכבת מטען הנפץ.

ביום הפיגוע מפארג'ה החביא את מטען הנפץ במזוודה במכוניתו של עאסי. בנקודה מסוימת בדרך מפארג'ה עבר לנהוג במכונית אחרת ונסע מאזור מודיעין לתל אביב ובמזוודתו מטען הנפץ.

מפארג'ה עלה לשני אוטובסים ישראליים וירד מהם כיוון שלא היו בהם נוסעים רבים. לאחר מכן הוא עלה על אוטובוס מספר 142, הניח את המזוודה מתחת לספסל השלישי בחלק הימני של האוטובוס ושלח סימן למוסא להפעיל את המטען מרחוק. מוסא התקשר מבית לקיא לטלפון שהיה חלק ממנגנון הפעלת המטען.