הורה 1 הורה 2
רונית דרור תוקפת: מדוע צה״ל דוחף אג׳נדה שנויה במחלוקת?

ד״ר רונית דרור נגד הנחייתו האחרונה של בני גנץ: ״כיצד צה״ל הופך להיות מקור למימון ניתוחים לשינוי מין לטרנסג'נדר?״.

ערוץ 7 , ו' בכסלו תשפ"א

רונית דרור תוקפת: מדוע צה״ל דוחף אג׳נדה שנויה במחלוקת?-ערוץ 7
רונית דרור
צילום: ראובן קאופצ'ינסקי

ד״ר רונית דרור מותחת ביקורת על הנחיית שר הביטחון בני גנץ לעדכן את כל הטפסים במשרדו כך שבמקום "שם האב" ו"שם האם" יופיעו "הורה 1" ו"הורה 2".

במאמר בעיתון ״ישראל היום״ תוהה דרור האם תפקידו של צה"ל הוא לקבוע את הנורמות המגדריות במדינה.

דרור מציינת כי אין לה התנגדות לבחירתם החופשית של גברים ונשים לחיות את זהותם המינית כהווייתה, אך שואלת כיצד קורה שצה״ל באמצעות היוהל״ם (יועצת הרמטכ״ל לענייני מגדר) הופך להיות מקור למימון ניתוחים לשינוי מין לטרנסג'נדר, ואף הקים מרכז הקרוי "מצפים" לזוגות בהליכי פונדקאות.

״להזכירכם, מדובר בהליך מנוגד כיום לחוק בישראל, והוא מבוצע באופן פרטי על ידי החפצים בכך - בחו"ל. הסוגיה נתונה במרכזו של דיון במרחב הציבורי, בין השאר, לאור התנגדות ערכית של רבים לשימוש ולסחר ברחם של נשים עניות במדינות זרות. מדוע, אפוא, בוחר צה"ל לקדם אג'נדה שנויה במחלוקת זו, שאין לה זיקה, ולו קלושה, לתפקידו הביטחוני?״.

ד״ר דרור מדגישה כי ״מעורבות נמרצת ומתמיהה זו בתחומים לא צה"ליים משקפת את התבססות השפעתם של ארגונים בעלי אג'נדות פסיאודו־ליברליות ופרוגרסיביות, החותרים בשיטתיות לערער על ערכים שמרניים ועל תפיסות מסורתיות. גופים אלה שואפים למעשה לשנות את זהותה של החברה כפי שאנחנו מכירים וחיים אותה - בין השאר, באמצעות צבא העם. גם אם היוהל"ם בחרה כסמל דמויות "על־מגדריות" כדי לייצג את כל הפונים לטיפולה, אין פירוש הדבר כי צה"ל כולו ראוי שישנה את פניו עבור נתח אוכלוסייה ששיעורו היחסי מצומצם ביותר. 

״המשך מעורבותו של הצבא בעיצוב נורמות מגדריות בחברה הישראלית צריך להטריד כל מי שתפקידיו המסורתיים של צה"ל או ערכים שמרניים חשובים לו. לא ראוי שיתבצע מתחת לאפנו מחטף לא דמוקרטי, בניסיון לעצב מחדש את החברה הישראלית״, כתבה ד״ר דרור.