יהורם גאון
יהורם גאון צילום: ערוץ 7

ההפגנות הן לא המצאה של הדור שלנו, כתב הזמר וחתן פרס ישראל יהורם גאון בדף הפייסבוק שלו, גם בועידת בילטמור בה הוביל דוד בן גוריון את המהלך להקמת המדינה היו שהפגינו בעד ונגד.

הסיבה שגאון נזכר דווקא בהפגנות האלו, זה נוכחות הילדים שהייתה בהם. נוכחות שהעלתה את חמתו של המשור אלתרמן שכתב בטור השביעי שלו כך:

"על קריאות הפיקוד משרוקית חוזרת/ צועדים תינוקות שגודלם כזרת/ צועדים תינוקות ציונים סוציאליסטים,/צועדים תינוקות סיעת ניאו מרקסיסטים/ צועדים עוזי גדי ורמי ורם/ חסידי תכנית בילטמור כי זו סיסמתם/ ולמולם אורי מורי וזיווה וגד/ שוללי תכנית בילטמור כולם עד אחד".

"הגדוד של דינה צועק לפי צו הפוקדים/ מדינת היהודים והבוזזזז לבוגדים/ וגדוד יוסי עונה רק ארגון משותף/ כי שונות השקפות עולמו של הטף/ ובליבנו שמחה, וגילה ואורה/ למראה תינוקות בעלי הכרה/ ילד רובוט תוכי/ילד כלי ומכשיר, וקדימה קדימה קדימה בשיר".

"כאז כן גם היום" כותב גאון, "ראיתי השבוע תמונה של ילדה בקושי בת חמש עם חיוך על פניה והיא מחזיקה שלט ענק בו כתוב "מושחתים נמאסתם", לידה בחור צעיר וילדה יותר קטנה מהקודמת על כתפיו, כמו היו בטיול מחנך בשביל ישראל, אבל להבדיל הם היו בהפגנה!!! והילדה החזיקה שלט "ביבי לך".

"במבט ראשון בלי להתייחס לימין או שמאל זה נראָה כמו אידיאל דמוקרטי, בו מתחילים לחנך את הטף מגיל צעיר, הלכות חופש דיבור , וזכות הפגנה, במחשבה שניה חשבתי שהילדה שמחזיקה שלט "נמאסתם" בטרם תדע לכתוב, ואין היא מבינה בדיוק מה כתוב בשלט".

"האם היא אכן מפגינה צעירה שאז זה ראוי ומבורך?" הוא שואל, "או שהיא כלי בידי אביה, שאז זה משהו אחר, כמו שכתב אלתרמן לפני כשמונים שנה "ילד רובוט תוכי/ילד כלי ומכשיר, וקדימה קדימה קדימה בשיר".

"האם ילד בגיל חמש או ילדה בת ארבע בהפגנה של בעד או נגד (לא משנה) זה חינוך או אילוף, כי בחינוך הילד צריך להבין מה קורה סביבו ולמה, באילוף הוא צריך לעשות מה שאבא מבקש בלי להבין למה".

ולסיום, הוא מקנח בסיפור אישי. "שאלתי ילד קטן במשפחתי הקרובה במי תבחר כשתהיה גדול, והוא ענה לי "רק לא ליכוד", למה? שאלתי אותו והוא ענה לי "כי הם מושחתים"! כולם מושחתים? שאלתי את הילד הקטן, והוא ענה לי בנחרצות של ילד "כן, כולם"!

"ואז שאלתי אותו "מה זה מושחתים"? הוא חשב רגע, ואמר: אני לא יודע".